Jak wdrożyć w życie swoje postanowienia noworoczne?

Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że łatwo się tworzą, trudniej realizują. O to, co robić, by choć ich część wdrożyć w życie, zapytaliśmy Zbyszka Dzideczka, zawodowego negocjatora oraz autora książki pt. „Negocjacje to fascynująca podróż”.


Aby uznać negocjacje za sukces, trzeba nie tylko zawrzeć porozumienie, ale też tak skonstruować zapisy, by dało się zrealizować umowę.  Podobnie jest z noworocznymi postanowieniami – to, że mamy je spisane w nowych kalendarzach nie znaczy, że uda się osiągnąć zakładane cele. Potrzebna będzie strategia negocjacji z samym sobą oraz określona taktyka, by nasze ambitne plany zostały spełnione.

Popatrzmy zatem na postanowienia noworoczne przez pryzmat negocjacji. Te postanowienia często mają charakter pobożnych życzeń, o których zbyt szybko zapominamy. Tymczasem wystarczy zmienić stosunek do tej kwestii – przestać postrzegać je jako nierealne do spełnienia marzenia a zacząć traktować jako cele, które chcemy osiągnąć w jakimś założonym terminie. W przypadku planów noworocznych musimy jednak twardo negocjować sami ze sobą, co może być o tyle trudne, że nie mamy nad sobą przysłowiowego "bata" i za chwilę po prostu zapominamy o tym, co początkowo zakładaliśmy. 

By zrealizować swoje plany przede wszystkim - podobnie jak w negocjacjach z partnerami - musimy dobrze się przygotować czyli sprecyzować cele oraz określić terminy ich realizacji - najlepiej w krótkoterminowej perspektywie - czyli np. w styczniu zacznę jeść więcej warzyw i owoców, w lutym zamienię paczkę papierosów na paczkę gum do żucia, a w marcu zadbam o swoje zdrowie lub interesy. Można wypisać sobie cele na kartce, przyczepić je do tablicy korkowej i odhaczać czynione postępy. 

Dokładne sprecyzowanie celu to ważny krok na drodze do jego osiągnięcia. Mogą w tym pomóc odpowiedzi na trzy pytania: 
1. Co konkretnie zamierzasz zrobić i kiedy? 
2. Co Cię może powstrzymać przed realizacją celu? 
3. Jakiego wsparcia potrzebujesz i jak je możesz uzyskać? 

Kiedy zakres zmian jest już określony - pora wdrożyć je w życie. Na pewno wiele ułatwi determinacja, ale trzeba ją podsycać, by nie wpaść w pułapkę tzw. słomianego zapału. Komunikujmy się więc ze sobą i sprawdzajmy co jakiś czas, na jakim jesteśmy etapie. Jeśli np. chcemy więcej ćwiczyć - zróbmy sobie tygodniowe harmonogramy i odhaczajmy dni, gdy uprawiamy wybraną formę sportu. Nie zniechęcajmy się – walczmy o poprawę rezultatów, nawet jeśli czasami nam „nie idzie”. Jeśli rzucamy palenie, świętujmy każdy dzień bez papierosa. W przypadku odchudzania - warto zapisać się do dietetyka czy do jakiejś grupy, która będzie nas wspierać w realizacji celu. Uważajmy na końcówkę, to wtedy się rozluźniamy i łatwo stracić panowanie nad emocjami.  

Tak jak w negocjacjach - musi być jakiś plan (najlepiej ten bardziej ambitny „A” i alternatywny „B”), określona strategia i taktyka dochodzenia do celu. Jeśli podejdziemy do zmian w ten sposób, postanowienia noworoczne mają szansę na to, by stać się naszymi drobnymi sukcesami, które wpłyną na poprawę jakości naszego życia. Po to w końcu je wymyślamy – dla siebie, by lepiej żyć.

Karina Grygielska
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA