Komisja Wspólna rozmawiała na temat programu szczepień

fot. Mikołaj Kuras

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W programie posiedzenia znalazła się m.in. informacja rządu w sprawie realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19.


Program szczepień antycovidowych był pierwszym punktem obrad. Informacji na temat tego jak przebiegają szczepienia w naszym kraju udzielił minister Michał Dworczyk. Strona samorządowa zaproponowała usprawnienia systemowe związane z włączeniem się w realizację programu szczepień struktur samorządu terytorialnego. Do końca marca szczepienia obejmą ponad 3 miliony Polaków.

Wśród omawianych spraw znalazły się jeszcze m.in. nowy krajowy program przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu do 2027 roku oraz ustawowe zmiany w Karcie Dużej Rodziny; projekt ustanowienia programu na rzecz równego traktowania, zakładający włączenie w związane z nim działania administracji samorządowej i organizacji pozarządowych; projekt nowelizacji ustaw samorządowych, w tym propozycja powołania młodzieżowych sejmików województw. W tym ostatnim przypadku strona samorządowa proponuje fakultatywność powoływania takich gremiów w oparciu o oddolne inicjatywy społeczne, podczas gdy rządowy projekt zakłada obligatoryjność, nakładając też na samorządy obowiązek obsługi sejmików młodzieżowych i ponoszenia kosztów ich funkcjonowania. Projekt nowelizacji ustaw samorządowych został ostatecznie odesłany do dalszych prac w jednym z zespołów roboczych KWRiST.

Marszałek Piotr Całbecki, jako współprzewodniczący rady ze strony samorządowej, zapowiedział skierowanie do premiera Mateusza Morawieckiego wystąpień w sprawie czwartej transzy Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych oraz w sprawie podatków lokalnych od infrastruktury kolejowej. Trzecie przygotowywane stanowisko, dotyczące wsparcia dla małych miast i gmin w budowie lokalnych sieci gazowych, zostanie skierowane do ministra środowiska.

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawową platformą wypracowywania wspólnych rządowo-samorządowych stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby - 12 reprezentuje stronę rządową, a 12 stronę samorządową.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA