Marszałek poinformował o kolejnym etapie wdrażania planu przywracania połączeń kolejowych, które wcześniej zostały tymczasowo zawieszone. Po reaktywacji linii Laskowice - Czersk i Chełmża - Bydgoszcz, od 26 lutego pociągi będą jeździć na linii Włocławek - Kutno. Linię włocławską obsługiwać będą 4 pary pociągów, trzy w relacji Włocławek-Kutno, jedna Włocławek – Kaliska Kujawskie. Pasażerowie powinni się przygotować na dwa rozkłady jazdy – obowiązujący od 26 lutego do 13 marca i obowiązujący od 15 marca do 11 grudnia. Operatorem połączeń do Włocławka jest spółka Polregio, która obsługuje też pozostałe linie zelektryfikowane w Kujawsko-Pomorskiem.
Sejmik przyjął uchwałę w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Prawo do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej daje mieszkańcom regionów ustawa samorządowa, która zobowiązuje sejmiki województw do określenia zasad jej wnoszenia. Przyjęta dziś uchwała dotyczy projektu uchwały regulacyjnej, który zostanie poddany konsultacjom społecznym. Projekt zakłada, że z inicjatywą uchwałodawczą będzie mogła wystąpić grupa co najmniej 1000 osób posiadających czynne prawo wyborcze w wyborach do sejmiku, reprezentowana przez co najmniej dziesięcioosobowy komitet.
Gospodarz województwa poinformował radnych o działaniach podejmowanych przez zarząd województwa w ramach samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Budżet uruchomionego na początku ubiegłego roku marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to 910 milionów. Źródłem finansowania są środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wart 130 milionów złotych segment medyczny pakietu to realne wsparcie dla instytucji służby zdrowia, które od wielu miesięcy muszą radzić sobie ze skalą wyzwań, z jaką nigdy wcześniej nie miały do czynienia. Obejmuje zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także niezbędne działania inwestycyjne. Dotyczy m.in. wszystkich szpitali w województwie.
Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z realizacji programu opieki nad zabytkami na lata 2017-2020. Program stanowi podstawę polityki samorządu województwa w dziedzinie opieki nad dziedzictwem kulturowym.
Sejmik przyjął także uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa. W grudniu sejmik przyjął strategię rozwoju województwa do 2030 roku; nowa strategia wymusza dostosowanie do niej planu zagospodarowania przestrzennego, dokumentu określającego długofalową politykę rozwoju w aspekcie przestrzennym. Plan uwzględni diagnozę przygotowaną na potrzeby strategii rozwoju województwa.