Sejmik przywrócił połączenia kolejowe Włocławek - Kutno

Podczas XXIX sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego marszałek Piotr Całbecki poinformował o decyzji w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych Włocławek-Kutno. Sejmik przyjął uchwałę w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.


Marszałek poinformował o kolejnym etapie wdrażania planu przywracania połączeń kolejowych, które wcześniej zostały tymczasowo zawieszone. Po reaktywacji linii Laskowice - Czersk i Chełmża - Bydgoszcz, od 26 lutego pociągi będą jeździć na linii Włocławek - Kutno. Linię włocławską obsługiwać będą 4 pary pociągów, trzy w relacji Włocławek-Kutno, jedna Włocławek – Kaliska Kujawskie. Pasażerowie powinni się przygotować na dwa rozkłady jazdy – obowiązujący od 26 lutego do 13 marca i obowiązujący od 15 marca do 11 grudnia. Operatorem połączeń do Włocławka jest spółka Polregio, która obsługuje też pozostałe linie zelektryfikowane w Kujawsko-Pomorskiem.

Sejmik przyjął uchwałę w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Prawo do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej daje mieszkańcom regionów ustawa samorządowa, która zobowiązuje sejmiki województw do określenia zasad jej wnoszenia. Przyjęta dziś uchwała dotyczy projektu uchwały regulacyjnej, który zostanie poddany konsultacjom społecznym. Projekt zakłada, że z inicjatywą uchwałodawczą będzie mogła wystąpić grupa co najmniej 1000 osób posiadających czynne prawo wyborcze w wyborach do sejmiku, reprezentowana przez co najmniej dziesięcioosobowy komitet.

Gospodarz województwa poinformował radnych o działaniach podejmowanych przez zarząd województwa w ramach samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Budżet uruchomionego na początku ubiegłego roku marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to 910 milionów. Źródłem finansowania są środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wart 130 milionów złotych segment medyczny pakietu to realne wsparcie dla instytucji służby zdrowia, które od wielu miesięcy muszą radzić sobie ze skalą wyzwań, z jaką nigdy wcześniej nie miały do czynienia. Obejmuje zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także niezbędne działania inwestycyjne. Dotyczy m.in. wszystkich szpitali w województwie. 

Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z realizacji programu opieki nad zabytkami na lata 2017-2020. Program stanowi podstawę polityki samorządu województwa w dziedzinie opieki nad dziedzictwem kulturowym.

Sejmik przyjął także uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa. W grudniu sejmik przyjął strategię rozwoju województwa do 2030 roku; nowa strategia wymusza dostosowanie do niej planu zagospodarowania przestrzennego, dokumentu określającego długofalową politykę rozwoju w aspekcie przestrzennym. Plan uwzględni diagnozę przygotowaną na potrzeby strategii rozwoju województwa.
1 komentarz

gość-85945

Podatnicy podobno zbierają na mszę dziękczynną w intencji jaśnie oświeconego PO czasie marszałka Całbeckiego który zapomniał o zakresie swoich obowiązków dotyczących zapewnienia podatnikom komunikacji masowej PKP .
A kto odda podatnikom pieniądze za dojazdy ? Pan marszałek ?

0 0
ID:84109


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA