Mechanizm wsparcia, który pozwala na utrzymanie miejsc pracy, był odpowiedzią na oczekiwania środowisk biznesowych reprezentujących niewielkie przedsiębiorstwa. Granty obrotowe, wyłącznie dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw, to dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, mogła się ubiegać o 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy.
Nie możemy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi. Myślimy o powtórzeniu projektu grantowego gdyby okazało się, że restauracje i ośrodki budowania formy nie będą mogły zostać w najbliższym czasie otwarte – deklaruje marszałek Piotr Całbecki.
Błyskawicznie przygotowane dwa nabory wniosków odbyły się w grudniu, złożono blisko 600 aplikacji. Wsparcie przyznano ostatecznie 450 podmiotom. By ułatwić beneficjentom załatwianie formalności, umowy podpisywane były w pięciu lokalizacjach (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław). Pełna lista przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie tutaj (kliknij).
Wsparcie dla przedsiębiorstw branż gastronomicznej i fitness jest elementem wartego 910 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Pakiet finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.