Urzędnik odpowie za błąd

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej materialną odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, samowolę oraz powolne działanie. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera ten plan.

Złe funkcjonowanie urzędów administracji państwowej potwierdził niedawny raport NIK. Wyniki kontroli pokazały wiele błędów popełnianych przez urzędników, np. akceptację niepełnych wniosków koncesyjnych czy wymaganie dodatkowych dokumentów nieprzewidzianych w przepisach. NIK wskazuje na niebezpieczeństwo korupcyjne i kłopoty z obsługą systemu reglamentacyjnego. Za skutki złych decyzji popełnianych przez urzędników karani są przedsiębiorcy. Zdaniem KPP nie ma uzasadnienia dla takiej sytuacji. Wprowadzenie materialnej odpowiedzialności urzędników, co postuluje KPP, zwiększy ich poczucie odpowiedzialności za pracę. Poszczególne sprawy będą rozpatrywane rzetelniej i bardziej wnikliwie.

W naszej opinii poza wprowadzaniem odpowiedzialności urzędników, należy zadbać o ich lepsze przygotowanie do wykonywanej pracy i odpowiednie zmotywowanie do podejmowania ryzyka zawodowego. Dlatego ich wynagrodzenia powinny zostać powiązane z zakresem odpowiedzialności i wydajnością pracy, co spowoduje wzrost płac dla najlepszych. Będzie to dodatkowym bodźcem do efektywnych działań.

KPP uważa, że instytucja odpowiedzialności materialnej urzędników jest dobrym rozwiązaniem. Zmusi urzędy do rzetelnej pracy i weryfikacji merytorycznej swoich kadr, co będzie pierwszym krokiem do zmniejszenia ilości błędnych decyzji. Poza tym – wreszcie – także administracji zacznie zależeć na zwiększeniu stopnia przejrzystości polskiego prawa, które zmniejszy prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez urzędnika.


Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA