Samorządowcy rozmawiali o zagospodarowaniu dolnej Wisły

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Podpisany przez marszałka Piotra Całbeckiego apel do premiera o uwzględnienie zagospodarowania dolnej Wisły i budowy stopnia wodnego w Siarzewie w opracowywanych obecnie przez rząd strategicznych dokumentach programowych nowej perspektywy jest konkluzją spotkania konsultacyjnego online z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, parlamentarzystów, samorządowców i ekspertów.


W spotkaniu uczestniczyło 500 osób (setka zalogowanych, z możliwością zabierania głosu), w tym m.in. wiceminister  rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która jest też pełnomocnikiem rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, i poseł Jan Krzysztof Ardanowski (który był inicjatorem spotkania i apelu) oraz samorządowcy i przedstawiciele środowisk naukowych i ekologicznych, w tym interesariusze spoza naszego regionu. 

Dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący spotkaniu czat, który zdominowały rzeczowe uwagi i komentarze z wyrazami poparcia. „Podpisuję się pod apelem. (…) Łańcuchy dostaw biegnące przez porty bałtyckie coraz częściej natrafiają na wąskie gardła w korytarzach transportu drogowego i kolejowego, dlatego użeglowienie dolnej Wisły pozwoli na zwiększenie efektywności łańcuchów dostaw. W związku z planami utworzenia w naszym województwie węzła logistycznego Bydgoszcz (z platformą multimodalną w Solcu Kujawskim) mamy szansę stworzyć wyjątkowe warunki dla dalszych inwestycji w infrastrukturę logistyczną naszego regionu” – napisał na czacie prof. Rafał Haffer, kierownik Katedry Logistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Podkreślam wagę szeroko rozumianej gospodarki wodnej i aktywizacji gospodarczej Wisły, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenia zasobów wodnych dla całej środkowej Polski, poprawy potencjału środowiskowego (rewitalizacji) oraz zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Proponowany projekt zagospodarowania Wisły cechuje się bardzo dużą opłacalnością i przyniesie jednoznacznie pozytywne skutki społeczno-gospodarcze dla całego kraju. Pozwoli nie tylko na przywrócenie transportu wodnego na dużą skalę, ale także będzie stanowił impuls dla rozwoju stoczni rzecznych, pozwoli na rozwój logistyki, a nowy korytarz infrastrukturalny na bazie stopnia w Siarzewie sprzyjać może realizacji drogi S10 oraz kolei dużych prędkości. [Projekt] sprzyjać będzie produkcji rolnej oraz rozwinie turystykę wodną. (…) Polska stoi także przed realizacją najnowszych wyzwań rozwojowych formułowanych z poziomu Unii Europejskiej w zakresie Zielonego Ładu, transformacji energetycznej oraz wdrażania rozwiązań na rzecz zeroemisyjności – czytamy w przyjętym przez aklamację apelu do premiera Mateusza Morawieckiego, który w imieniu wszystkich uczestników spotkania kieruje do szefa rządu gospodarz naszego województwa (czytaj więcej).

1 komentarz

gość-50196

A tymczasem nawiedzeni ekolodzy opłacani przez światowych banksterów przekonują o szkodliwości energii produkowanej siła wody .Wywody tych ,,naukowców'' można porównać jedynie wcześniejszego ich odkrycia o szkodliwości bąków puszczanych przez krowy albo do wpływu zorzy polarnej na miesiączkowanie u pingwinów . I nie przeszkadza im sól na drogach ani spalanie śmieci w pseudo oczyszczalniach typu warszawska Szajka .

1 1
ID:84171


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA