Posiedzenie konwentu kujawsko-pomorskich prezydentów

fot. Filip Kowalkowski

Wczoraj odbywało się posiedzenie Konwentu Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na spotkaniu poruszano kwestie budżetu naszego programu regionalnego i założenia kujawsko-pomorskiej polityki terytorialnej.


W spotkaniu, którego zasadnicza część odbyła się w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, a późniejsza konferencja prasowa w Młynie Rothera, udział wzięli prezydenci i wiceprezydenci pięciu największych miast województwa – prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska oraz prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego dotyczyło środków rozwojowych dla naszego województwa w perspektywie finansowej 2021-2027. Jak wiadomo, budżet naszego programu regionalnego ma się, według aktualnych ustaleń, zamknąć kwotą 1 753 mln euro. Traktujemy to wciąż jednak jako propozycję, bo póki nie została podpisana Umowa Partnerstwa, o ostatecznym podziale alokacji nie może być mowy. Liczmy też na dodatkowe środki z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) i Krajowego Programu Odbudowy (KPO).

Strategia Przyspieszenia 2030+, przyjęta w grudniu 2020 nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, która jest m.in. podstawą do prac nad programem regionalnym nowej perspektywy, zakłada powołanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF), obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław - i ciążące do nich gminy, które, w ramach dedykowanych im budżetów, będą realizować wspólne, ważne lokalne projekty, zaplanowane przez lokalne samorządy. Bydgoski MOF – (19 miast i gmin, 600 tysięcy mieszkańców, powiaty ziemskie bydgoski i nakielski) jest zgodny ze zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych  postulatami lokalnych środowisk. Stołeczny obszar rozwoju (SOR), zarządzany przez marszałka województwa, z własnym pakietem projektów, dotyczy najważniejszych z punktu widzenia całego regionu usług publicznych i społecznych – w tym kultury, służby zdrowia, edukacji.

Podczas posiedzenia Konwent Prezydentów przyjął odnoszące się do założeń polityki terytorialnej stanowisko, w którym wzywa do wsparcia działań „prowadzących do umocnienia roli samorządów w pozyskiwaniu i dystrybucji środków w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej”.
1 komentarz

gość-32362

Co by tu jeszcze ...co by tu jeszcze ...wszyscy z PO ? Powitanie Donalda szykują ?

1 1
ID:84391


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA