Obrady Konwentu Marszałków Województw RP w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Pałacu Dąmbskich odbyło się wczoraj posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Głównym tematem były środki europejskie dla Polski perspektywy 2021-2027 oraz stan przygotowań do wdrażania polityki spójności. Województwo kujawsko-pomorskie przejęło w czerwcu prezydencję w konwencie i obecnie koordynuje jego prace.


Obrady prowadził marszałek Piotr Całbecki. W imieniu samorządowych władz Torunia uczestników powitał wiceprezydent Paweł Gulewski. Gośćmi konwentu byli (online) wiceminister Waldemar Buda i wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Christopher Todd z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej i Gelu Calacean z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE.

W ramach europejskiej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji nasz kraj ma otrzymać w perspektywie 2021-2027 76 mld euro; znaczną częścią tych środków będą dysponować samorządy województw, w ramach programów regionalnych. W debacie artykułowano obawy, że obecny kryzys na linii Komisja Europejska - rząd może spowodować opóźnienie w zatwierdzaniu tych środków przez Brukselę. Harmonogram uzgodnień przewiduje, że Umowa Partnerstwa powinna zostać podpisana jesienią, nasi goście z KE potwierdzili ten termin. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego złożył do Komisji Europejskiej skargę w sprawie rządowego podziału środków na programy regionalne.

Raport o wyzwaniach i działaniach związanych z kujawsko-pomorskim odcinkiem Szlaku Świętego Jakuba, który jest najstarszą europejską drogą kulturową, o ogromnym potencjale turystycznym i pielgrzymkowym, zaprezentował ksiądz profesor Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo promocję i bieżące utrzymanie naszego odcinka szlaku; marszałek Piotr Całbecki jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba. 

Finansowe instrumenty zwrotne w procesie zarządzania rozwojem województwa i regionalne fundusze rozwoju były tematem wystąpień wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i kierującej Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju prezes Kamili Radzieckiej. Misją naszego Funduszu Rozwoju jest wprowadzanie na regionalny rynek instrumentów finansowych – pożyczek, poręczeń kredytowych i instrumentów mieszanych - dedykowanych polityce rozwojowej, w tym adresowanych do małej i średniej przedsiębiorczości.

Konwent Marszałków przyjął na wczorajszym posiedzeniu dwa stanowiska – w sprawie kontestowanego przez wiele środowisk rządowego projektu ustawy o jakości w opiece medyczne i bezpieczeństwie pacjenta oraz w sprawie postulowanego przez samorządy województw rządowego wsparcia wojewódzkich ośrodków medycyny pracy w związku z obowiązkiem finansowania przez nie wynagrodzeń lekarzy odbywających szkolenia specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim. Wcześniej, w trybie obiegowym, przyjęto m.in. stanowiska w sprawie finansowania ze środków europejskich 2021-2027 regionalnych inwestycji kolejowych oraz przedsięwzięć proekologicznych, w tym w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej.

Wieczorem marszałkowie spotkali się na uroczystej kolacja połączonej z prezentacją naszej regionalnej kuchni. Zaprosiliśmy też naszych gości do zwiedzania miasta, proponując miejsca mniej znane, a interesujące (m.in. Niewidzialny Dom, Bunkier Wisła na bulwarze nadwiślańskim i muzeum Dom PRL-u).  
1 komentarz

gość-31182

,,marszałek Piotr Całbecki jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba. ''? Niech sie włocławskim szpitalem zajmie a nie nasiadówy i żarcie za darmo !!!

1 1
ID:84494


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA