Musejon dla Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

W poniedziałek w Teatrze W. Horzycy w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odebrało główną nagrodę w Konkursie MUSEJON – Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2021, w kategorii edukacja i regionalizm.


Celem konkursu jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej. Do konkursu mogą być zgłaszane projekty w trzech kategoriach: wystawa, działalność naukowa i wydawnicza oraz edukacja i regionalizm. W każdej kategorii przyznane zostaną jedna nagroda oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez toruńskiego artystę Sebastiana Mikołajczaka.

Zgłoszony przez muzeum w kategorii edukacja i regionalizm projekt „#MuzeumWdomu” miał na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez przygotowanie ciekawej, urozmaiconej oferty działań edukacyjnych, popularyzatorskich, poruszających tematy związane z regionem, dostosowanej do wieku odbiorców, prezentowanej w nowoczesny, przystępny sposób na stronie muzealnej oraz w social mediach. Wyznaczono kilka kierunków działań mających za zadanie poruszanie tematów związanych z regionem w oparciu o prezentację zbiorów muzealnych i wiedzę pracowników. Od marca do grudnia 2020 r. ukazało się 208 różnego typu prezentacji mających 387 884 odbiorców.

W ramach akcji „#MuzeumWdomu” zaprezentowano:
- #wirtualne spacery dały możliwość zapoznania się z wszystkimi wystawami stałymi i czasowymi oraz z całością skansenu w Kłóbce. Osiem wirtualnych spacerów obejrzało 9 669 osób.
- #materiały filmowe – stanowiły dopełnienie wystaw czasowych, prezentowały efekty prac konserwatorskich, przypominały dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. W sumie zrealizowano 17 filmów mających 33 611 odbiorców.
– #dla małych – przygotowano 19 różnorodnych warsztatów plastycznych, zagadek i konkursów, na których dzieci w przystępny sposób poznawały historię oraz tradycje regionu i uczyły się krok po kroku, jak przygotować palemkę wielkanocną, kwiatki z bibuły, flagę i kotylion oraz tradycyjne zabawki. Zajęciami zainteresowało się 34 264 młodych odbiorców.
- #obiekty dnia – prezentacja wyjątkowych zabytków będących świadectwem przeszłości, umożliwiła lepsze poznanie zbiorów tak różnorodnych tematycznie. Ogółem zaprezentowano 62 obiekty, z którymi zapoznało się 40 677 odbiorców.
- #fotografie dnia – archiwalne zdjęcia ukazujące życie miasta i okolic Włocławka – zmieniających się ulic, placów, budowli oraz stowarzyszeń i mieszkańców. W sumie pokazano 53 fotografie wraz z opisami, które obejrzało 201 949 osób.
- #albumy interaktywne – z myślą o osobach lubiących przeglądać stare zdjęcia przygotowano 2 prezentacje multimedialne – album fotograficzny, do którego zdjęcia i wycinki prasowe osobiście wklejał Stanisław Zagajewski oraz album kujawskiego oddziału Stowarzyszenia Kupców Polskich z lat 30. XX wieku, przejrzało je 2713 osób.
- #ilustrowane artykuły okolicznościowe – opracowane były zgodnie z rokiem obrzędowym oraz upamiętniającym ważne wydarzenia historyczne dotyczące regionu i Polski. 21 artykułów dotarło do 26 305 odbiorców.
- #quizy – utrwalano i sprawdzano wiedzę, np. na temat włocławskiego fajansu ,ludowych zwyczajów, przeznaczenia zapomnianych przedmiotów, historii miasta oraz wydarzeń z sierpnia 1920 we Włocławku. W 16 zadaniach wzięło udział 11 990 odbiorców.
- #konkursy – zorganizowano dwa konkursy dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych związane z obchodami 100-lecia bitwy warszawskiej. Zainteresowało się nimi 20 857 osób
Ponadto muzeum przygotowało cykl „Sekrety kuchni ludowej”, w którym odkryto tajniki wypieku chleba, serów oraz domowych przetworów przed 2415 osobami. Ponadto miłośników zwiedzania w ciemnościach przyciągnęła wirtualna Noc muzeów, w której wzięły udział 3434 osoby.

Interaktywna prezentacja akcji „#MuzeumWdomu”: http://muzeum.wirtualnefoto.pl
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA