Mieszkańcy Włocławka będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok

W najbliższy poniedziałek mieszkańcy Włocławka będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, które są organizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mamy zaćmę na oku”.


Na podstawie danych epidemiologicznych można szacować, że na zaćmę w województwie kujawsko-pomorskim rocznie zapada około 50 tysięcy osób. Tymczasem liczba zabiegów usunięcia zaćmy jest znacznie niższa niż liczba zachorowań, a pandemia dodatkowo bardzo negatywnie wpłynęła na liczbę przeprowadzonych operacji. W 2020 roku było ich 14 360, blisko 35 procent mniej niż w 2019 roku (21 931), a dane z pierwszej połowy 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się na podobnie niskim poziomie, co w roku ubiegłym.

Skierowanie na refundowany zabieg usunięcia zaćmy może wystawić lekarz udzielający świadczeń poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. wizyta prywatna). Wielu pacjentów zdecydowałoby się na prywatą płatną wizytę, która dostępna jest znacznie szybciej niż w AOS, gdyby wiedzieli, że mogą dostać skierowania da refundowany zabieg. Odwlekanie wykonania zabiegu prowadzi do dalszego rozwoju choroby, pogorszenia się wzroku, a nawet jego całkowitej utraty. Eksperci ostrzegają, że zaćma w zawansowanym stadium rozwoju jest trudniejsza w leczeniu i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces diagnostyki i leczenia.

Ryzyko zachorowania na zaćmę wzrasta wraz z wiekiem, coraz częściej jednak choroba pojawia się u osób poniżej 55. roku życia. Jedyną jak dotąd skuteczną metodą jej leczenia jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Trwa on zazwyczaj ok. 20-30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na jego bezbolesny przebieg, a większość pacjentów bardzo szybko, bo już w ciągu kilku dni powraca do codziennej aktywności – zapewnia dr n. med. Marzena Anna Krajewska z Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy będą przeprowadzane 22.11.2021 w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej PZN, ul Łazienna 6 we Włocławku. Badania, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, odbywać się będą w godzinach 10.00 -18.00. Liczba miejsc jest ograniczona - zapisy na badania będą prowadzone o godz. 10.00. Zakres badania okulistycznego wykonywanego podczas akcji obejmuje: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenie ostrości wzroku z korekcją wg odczytu z autorefraktometru, badanie w lampie szczelinowej, bez mydriazy, badanie dna oka.


1 komentarz

gość-66585

Samo badanie trwa krótko. A przygotowanie do badania, to Pi(e)S yebał. Covid, wymazy srazy oświadczenia, temperatury....Mam dość. Jak oślepnę to pójdę.

1 1
ID:84587


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA