Aniela Mikołajczak odznaczona medalem Unitas Durat

W okresie okołoświątecznym medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano cztery mieszkanki naszego województwa. Wśród wyróżnionych jest włocławianka Aniela Mikołajczak, która urodziła się w 1921 roku.


Aniela Stanisława Mikołajczak z domu Wietrzycka urodziła się 21 grudnia 1921 roku w miejscowości Bnin w ówczesnym województwie pomorskim. Była najmłodszą z pięciorga rodzeństwa. Miała szczęśliwy dom i kochającą rodzinę. Należała do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Gdy skończyła siedemnaście lat, w 1939 roku wybuchła druga wojna światowa, która, jak sama mówi, zniszczyła całą Jej młodość. Rodzice zostali
wysiedleni do miasteczka Łomazy, a ona sama została zmuszona do pracy u Niemców. Doświadczyła wtedy wielu przykrości i ciężkich przeżyć. Musiała przez kilka miesięcy kopać rowy przeciwczołgowe w lesie wędrując dziennie w jedną i w drugą stronę po 15 km, a jedynym całodziennym pożywieniem była miska zupy z brukwi i kawałek chleba. Za próbę ucieczki została postawiona pod murem do rozstrzelania. Jednak modlitwa i nakreślony na piersi znak krzyża ocalił Jej życie.

W okupację prawie wszystkie kościoły były pozamykane. Na mszę świętą chodziła do małego kościółka, oddalonego od miejsca Jej pobytu 20 kilometrów. W nim w każdą niedzielę o godzinie 9 odprawiana była tylko jedna msza święta. W zimie wstawała o godzinie 4 rano, żeby zdążyć i przemierzała tę odległość w głębokim śniegu i przy dokuczliwym mrozie. Miejscowy ksiądz widząc każdej niedzieli na mszy świętej nieznaną mu do tej pory osobę, zaprosił Ją pewnego razu na szklankę gorącej herbaty i kromkę odsmażonego na oleju chleba, chociaż sam miał go niewiele. I to było całe śniadanie. Jednak rozgrzanej w ten sposób łatwiej było, jak wspomina, wracać w trudnych zimowych warunkach do domu.

Po zakończeniu wojny wyszła za mąż we wrześniu 1945 i zamieszkała z mężem we Włocławku. Tutaj na świat przyszło dwóch synów. Wówczas poświęciła się całkowicie rodzinie prowadząc dom i opiekując się dziećmi oraz troszcząc się o ich wychowanie i wykształcenie. Kiedy chłopcy podrośli podjęła pracę w Zakładzie dziewiarsko-krawieckim we Włocławku. Pozostała wierna temu miejscu pracy aż do przejścia na emeryturę w roku 1981.

Jej pasją był śpiew. Przez ponad 40 lat śpiewała w Chórze Katedralnym we Włocławku jeżdżąc z koncertami niemal po całej Polsce. Od dzieciństwa bardzo lubiła czytać książki. Ten nawyk, mimo coraz słabszego wzroku, pozostał Jej do dzisiaj i nadal je czyta oraz bieżącą prasę. Posiada doskonałą pamięć opowiadając na przykład o przeżyciach z czasów okupacji lub wspominając swoje rodzeństwo. Z wyboru mieszka sama i jest osobą w pełni samodzielną. Sama opłaca na pobliskiej poczcie czynsz i wszystkie media. Nad Jej życiem dyskretnie czuwają synowie otaczając Ją troskliwą i serdeczną opieką oraz troszczą się o stan zdrowia zapewniając pomoc medyczną. Doczekała się trzech wnuków oraz trojga prawnucząt.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA