Jest to pierwsze takie szkolenie organizowane dla osób cywilnych i organizacja ogłosiła w ostatnim tygodniu trzy terminy na realizację zajęć, a blisko 120 miejsc na te zajęcia rozeszło się w kilka godzin.
W czasie zajęć uczestnicy przejdą szkolenia z zakresu:
- strzelania z broni długiej, zarówno na podstawie symulatora elektronicznego jak i broni palnej,
- bronioznawstwo – zasady działania i budowy broni palnej w tym praktyczne rozkładanie i zapoznanie z działaniem karabinków używanych w Wojsku Polskim typu MSBS GROT czy AK,
- medycyny pola walki – praktyczne ćwiczenia w zakresie niesienia pomocy, zakładania staz taktycznych, działania na polu walki, wykorzystywania opatrunków i ewakuacji rannego,
- Obrony Cywilnej oraz przeciwchemicznej – w tym z zakresu budowy schronów oraz pokazu takiego schronu, używania masek przeciwgazowych oraz przygotowywania na wypadek wszelkich zagrożeń.
Zajęcia realizowane będą jednocześnie w czterech grupach szkoleniowych w tym samym czasie ze zmianą grup co 2 godziny i 15 min. W ten sposób przedstawiciele mediów mogą przybyć na miejsce zajęć w wybranym zakresie godzinowym między 8.00 - 18.00 z zastrzeżeniem, że w okolicach godziny 12.30 będzie 30 minutowa przerwa obiadowa. Wówczas w każdym momencie realizacji zajęć będzie można nagrać materiał ze wszystkich działań w poszczególnych grupach szkoleniowych.