44. sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sytuacja na rynku pracy w Kujawsko-Pomorskiem oraz interwencje Państwowej Inspekcji Pracy były wśród głównych tematów poniedziałkowego posiedzenia sejmiku województwa.


Sytuacja na regionalnym rynku pracy mimo trwającej pandemii Covid-19 zaczęła się w ubiegłym roku stabilizować – wzrosła liczba podmiotów gospodarczych i zmniejszyła się skala bezrobocia rejestrowanego. Z prognoz wynika, że ta tendencja utrzyma się również w tym roku. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łukasz Jaworski w swoim wystąpieniu mówił m.in. o podejmujących w Kujawsko-Pomorskiem pracę Ukraińcach, zarówno uchodźcach wojennych, jak i tych, którzy przebywają w naszym kraju od dłuższego czasu. Podkreślił, że formalności związane z zatrudnianiem uchodźców są proste, rejestracja odbywa się za pomocą formularza dostępnego w sieci.

Relacjonując ostatnie działania zarządu województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował radnych, że zakończono przygotowania do przetargu na wieloletnią obsługę regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych. Ogłoszenie o przetargu zostanie opublikowane w najbliższy piątek (29 kwietnia).    

Mówiąc o działaniach sejmiku województwa między posiedzeniami przewodnicząca Elżbieta Piniewska poinformowała o wyłonieniu składu trzydziestoosobowego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego na jego pierwszą  kadencję. Znaleźli się w nim  przedstawiciele 20 powiatów, wszystkich, z których wpłynęły kandydatury. Przyjęto także listę rezerwową, która będzie wykorzystywana w przypadku konieczności uzupełnienia składu sejmiku w trakcie kadencji. Pierwsze posiedzenie gremium zaplanowano na 13 czerwca.

Radni wysłuchali również sprawozdania z realizacji regionalnego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami „Równe szanse 2030+”. W ramach programu podejmowane są inicjatywy mające na celu podniesienie jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów. Rok 2021 był pierwszym rokiem realizacji programu. Sejmik przyjął uchwałę w sprawie dofinansowania robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Pakiet przyjętych uchwał dotyczy dotacji na budowę sal gimnastycznych, które umożliwią szkołom w mniejszych miejscowościach prowadzenie lekcji wychowania fizycznego we właściwych warunkach oraz przygotowanie oferty dodatkowych zajęć sportowych. Nowe obiekty tego typu powstaną przy szkołach podstawowych w Nowej Wsi (gmina Grudziądz), Grabkowie (gmina Kowal), Lubiczu Dolnym (gmina Lubicz), Ugoszczu (gmina Brzuze), Brześciu Kujawskim (Zespół Szkół nr 2), Zbrachlinie (gmina Waganiec) i Radomicach (gmina Lipno) oraz przy Zespole Szkół w Gronowie.  W Lubiczu Dolnym, Ugoszczu i Gronowie inwestycje powinny się zakończyć jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA