Rząd najprawdopodobniej dokapitalizuje spółkę Polregio

Obradująca dziś Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zdecydowała, że sytuacją w pasażerskich przewozach regionalnych w związku z kryzysem płacowym w kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce Polregio zajmie się zespół złożony z marszałków województw oraz reprezentacji Ministerstwa Infrastruktury i Agencji Rozwoju Przemysłu. Wśród możliwych rozwiązań pojawiło się dokapitalizowanie przewoźnika.  


Trwający od kilkunastu dni kryzys w Polregio, którego źródłem są kwestie finansowe (maszyniści pociągów żądają kilkusetzłotowych podwyżek) to poważny problem, bo wiąże się to z zakłóceniami w ruchu pociągów, czyli po prostu z odwoływaniem kursów. W Kujawsko-Pomorskiem dochodziło do odwoływania nawet 30 pociągów na dobę; stale otwarta pozostaje też kwestia możliwego strajku, który oznaczałby paraliż na torach.

Strajk dotknie wszystkich w Polsce, którzy jeżdżą koleją, na przykład dojeżdżających do pracy. Polregio nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań płacowych pracowników; żeby to było możliwe, budżet firmy musiałby znacząco wzrosnąć. Samorządy województw są tu w podwójnej roli, jesteśmy zarówno organizatorami przewozów, jak i udziałowcami spójki przewozowej. Dlatego głowimy się, skąd wziąć te pieniądze. Będziemy zobowiązani, jeśli strona rządowa pomoże nam rozwikłać ten problem – mówił podczas posiedzenia marszałek Piotr Całbecki, podkreślając, że ingerencja Ministerstwa Infrastruktury wydaje się w tej sytuacji niezbędna, a czasu jest niewiele.
 
Obecny na obradach przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu zaapelował o powołanie grupy, która byłaby w stanie wypracować niedoraźne rozwiązania kompleksowe. Problemy Polregio to bowiem nie tylko kwestie płacowe, ale też konieczność podniesienia standardu usług (m.in. tabor Polregio wymaga wymiany). Na powołanie zespołu, który rozpocznie prace najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu, przystała strona rządowa; gospodarzem i koordynatorem będzie Ministerstwo Infrastruktury. Sprawą Polregio zajmuje się dziś także sejmowa Komisja Infrastruktury, co może być dobrym otwarciem do właściwych działań. Wcześniej swoją własną grupę roboczą zajmującą się kryzysem w pasażerskich przewozach kolejowych powołał Konwent Marszałków. 

KWRiST zdecydowała się też dziś na powołanie zespołu doraźnego do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, który zajmie się aktualną sytuacją i stworzy wstępne założenia dla długofalowej polityki państwa w tej dziedzinie. Gremium ukonstytuuje się także jeszcze w tym tygodniu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA