XLVIII sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

W uroczystej części pierwszego powakacyjnego posiedzenia sejmiku województwa uczestniczyli tegoroczni medaliści Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce oraz goszczące w naszym regionie delegacje zaprzyjaźnionych regionów Gruzji i Szkocji.


W związku z przypadającym 24 sierpnia Dniem Niepodległości Ukrainy marszałek Piotr Całbecki przedstawił radnym krótkie podsumowanie wsparcia, którego udzielamy temu ogarniętemu wojną krajowi oraz ukraińskim uchodźcom wojennym. W Kujawsko-Pomorskiem przebywa obecnie 100 tysięcy uchodźców oraz 60 tysięcy Ukraińców, którzy przybyli do naszego kraju przed rosyjską agresją i  pracują tu lub studiują. Nasza pomoc to m.in. organizacja domu pomocy społecznej dla ewakuowanych z Ukrainy 85 niepełnosprawnych intelektualnie osób, organizacja zajęć dla ukraińskich dzieci w naszej e-szkole oraz koordynacja transportów pomocy humanitarnej, także humanitarnej pomocy zagranicznej, której łączna wartość to około 1 mln dolarów USA. Goszcząca w naszym regionie delegacja ukraińskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA wręczyła marszałkowi  Piotrowi Całbeckiemu medal przyznany gospodarzowi naszego województwa w uznaniu osobistych zasług na rzecz pomocy dla Ukrainy i Ukraińców.

Podczas posiedzenia zostały przyjęte trzy stanowiska z apelami do rządu. W pierwszym, przygotowanym przez zarząd województwa, chodzi o problemy podległych samorządowi województwa szpitali, które otrzymały zbyt mało środków od Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie wymaganych ustawowych podwyżek płac. Sejmik apeluje do ministra zdrowia i prezesa NFZ o zwiększenie środków na ten cel.  Dwa pozostałe stanowiska, przygotowane przez sejmikową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczą ochrony rynków produktów rolnych – radni apelują do wicepremiera Henryka Kowalczyka, który jest również ministrem rolnictwa, o ścisłą kontrolę tranzytu zagranicznego zboża przez nasz kraj oraz o działania prowadzące do poprawy i stabilizacji polskiego rynku trzody chlewnej i mięsa wieprzowego.  

Sejmik zdecydował o nadaniu Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego prezesowi Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu Henrykowi Miłoszewskiemu i komendantowi Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Jerzemu Gębarze. Radni zapoznali się z informacją Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na temat aneksowania umów na świadczenia medyczne m.in. w związku z nową wyceną usług oraz z informacją o stanie bezpieczeństwa sanitarnego, przygotowaną przez kierownictwo Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. (Oba dokumenty w porządku obrad.)

Sejmik przyjął raport dotyczący naruszeń prawa ochrony środowiska, przygotowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. (Wynika z niego, że najwięcej tego typu problemów dotyczy sfery gospodarki odpadami, w tym nielegalnego pozbywania się odpadów, nawet odpadów niebezpiecznych.) Zaakceptował też nowy Program Ochrony Środowiska Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2022–2030 oraz uchwały nowelizujące dotyczące Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej i Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Głuszyńskie (wszystkie dokumenty w porządku obrad), a także dofinansowanie z budżetu województwa 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”, organizowanego w październiku przez toruński Teatr Baj Pomorski. Festiwal "Spotkania" to najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA