Przysięga i święto kujawsko-pomorskich terytorialsów

Blisko 160 żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. To ostatni dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego w ramach akcji Wakacje z WOT.


Projekt Wakacje z WOT powstał przede wszystkim z myślą o nauczycielach, uczniach, studentach oraz wszystkich innych osobach, które 16 dni na ukończenie szkolenia podstawowego są w stanie wygospodarować tylko w okresie wakacyjnym. Założenie okazało się prawidłowe. W struktury kujawsko-pomorskiej brygady OT wstąpili uczniowie szkół średnich, studenci, m.in. Politechniki Gdańskiej czy nauczyciele wychowania fizycznego.

Wojska Obrony Terytorialnej z założenia działają w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności, czyli w uproszczeniu mówiąc województwach. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach tam, gdzie mieszkają żołnierze. Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Przysięga w centrum miasta to również element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady. 8 K-PBOT jest związana z Toruniem od samego początku. Dowództwo brygady znajduje się w Bydgoszczy, ale 81 (pierwszy w strukturach brygady) batalion lekkiej piechoty powstał w 2018 r. właśnie w mieście Kopernika.

­
Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny z trzech powodów. Rośniemy w siłę dzięki nowym żołnierzom czwartego już w tym roku wcielenia. Nasi żołnierze ustawicznie się rozwijają, czego efektem jest ślubowanie podoficerów, którzy ukończyli kurs i dziś są promowani na stopień kaprala - pierwszy stopień podoficerski. Trzecie wydarzenie to kolejne, IV święto brygady. Obecnie brygada liczy około 2100 żołnierzy, to jest wielki powód do radości – powiedział Dowódca 8 K-PBOT płk Krzysztof Stańczyk.

Brygada się rozrasta i do zapewnienia dalszego rozwoju stał się niezbędny kolejny, 84 batalion lekkiej piechoty. Budynek po byłej szkole podstawowej we Włocławku jest już terenem wojskowym i niebawem ruszą remonty. Pierwsze szkolenie podstawowe jest planowane na 3 kwartał przyszłego roku. Dzięki temu wojsko powraca do Włocławka po 20 latach.

27 sierpnia żołnierze 8 K-PBOT symbolicznie obchodzą również swoje Święto. Przyjęło się już, że główne obchody przypadają zawsze podczas sierpniowej przysięgi wojskowej. Faktycznie Święto jest obchodzone 10 września. To właśnie w nocy z 9 na 10 września 1943 r. Patronka 8 K-PBOT gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. Zo jako jedyna kobieta Cichociemna wykonała skok spadochronowy do okupowanej Polski. Najlepszym prezentem dla brygady jest wyszkolenie jej żołnierzy. I pod tym względem weekend 27-28.08.2022 r. jest wyjątkowy – w całym województwie będzie się szkoliło około 1100 żołnierzy ochotników. Mundurowi już niedługo, bo z początkiem września rozpoczynają również dwutygodniowe, poligonowe szkolenia zintegrowane, które podsumowują rok szkolenia i sprawdzają umiejętności nabyte przez żołnierzy poprzez egzamin w formie pętli taktycznej.

Żołnierze po przysiędze wzmocnią wszystkie bataliony w strukturach 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Część z nich rozpocznie wykonywanie swoich zadań służbowych w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA