Nagroda w konkursie 'Musejon' dla włocławskiego muzeum

W Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w III edycji konkursu MUSEJON — Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Jedną z trzech nagród głównych otrzymało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za realizację projektu „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”.


Do konkursu zgłaszane są przedsięwzięcia w trzech kategoriach: Wystawa, Działalność naukowa i wydawnicza oraz Edukacja i regionalizm. W każdej z nich jest przyznawana jedna nagroda — statuetka MUSEJON oraz dwa wyróżnienia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, włocławskie muzeum zostało laureatem konkursu w kategorii Edukacja i regionalizm obejmującej działania oświatowe, których celem jest podnoszenie kompetencji społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej kultury oraz promocja i popularyzacja dziedzictwa regionu. Pomysłodawczynią i organizatorką nagrodzonego w tym roku projektu jes Beata Wąsik — Kierownik Działu Edukacji i Promocji, natomiast realizatorką jego części teoretycznej  Dorota Kalinowska — Kustosz Działu Etnograficznego MZKiD.


Prowadzony w 2021 r. projekt pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” obejmował cykl 16-godzinnych warsztatów zorganizowanych w czterech ośrodkach — Włocławku, Nieszawie, Osięcinach i Kłóbce. Zajęcia prowadziły doświadczone hafciarki od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych — Henryka Derezińska i Krystyna Zagrabska. W ramach zadania wydano dwuczęściową publikację autorstwa D. Kalinowskiej pt. Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów będącą podstawowym podręcznikiem, kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu wraz z teką ściegów, motywów oraz wzorów niezbędnych w praktycznej nauce. Podsumowaniem przedsięwzięcia była wystawa, na której pokazano wszystkie etapy nauki oraz dzieła czterdziestu uczestniczek warsztatów pochodzących z Włocławka, dwudziestu miasteczek i wsi z regionu oraz Bydgoszczy, Warszawy i Koszalina. Większość z nich nie miała do czynienia wcześniej w praktyce z haftem kujawskim. Warsztaty dały im możliwość poznania historii oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, charakterystycznych ściegów, motywów oraz zasad kompozycji.

W chwili rozpoczynania prac nad projektem w naszym regionie pozostały aktywne tylko dwie hafciarki. Był to ostateczny moment, żeby podjąć się próby ratowania tej dziedziny rękodzieła ludowego. Zainteresowanie warsztatami i wydawnictwem przerosło oczekiwania organizatorów. W związku z tym muzeum zdecydowało się w 2022 r. na dodruk publikacji, na którą wciąż napływają zamówienia z całej Polski. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Zgłowiączki zaczęły uczyć swoje koleżanki haftu kujawskiego z pomocą Henryki Derezińskiej. W Muzeum Etnograficznym we Włocławku do czerwca 2022 r. prowadzone były warsztaty haftu kujawskiego dla zaawansowanych, będące kontynuacją nagrodzonego projektu. Kilka uczestniczek zajęć zgłosiło swoje prace w konkursie „Moja droga — kujawskie dziedzictwo”, którego wyniki poznamy 8 października br. w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA