W Brukseli o funduszach i bezpieczeństwie żywnościowym

Marszałek Piotr Całbecki przebywał w Brukseli, gdzie rozmawiał w Komisji Europejskiej o naszym programie regionalnym perspektywy 2021-2027 i w serii spotkań prowadził konsultacje projektu opinii Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu.


Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy, zamyka się kwotą 1 836 mln euro. W sierpniu zarząd województwa przyjął uaktualnioną wersje projektu dokumentu, uwzględniającą uwagi Komisji Europejskiej i polskiego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Spotkanie z wicedyrektor generalną w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE Emmą Toledano-Laredo i jej zespołem było elementem trwających obecnie oficjalnych negocjacji w sprawie FEdKP. Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu towarzyszyli dyrektor Rafał Pietrucień i wicedyrektor Anna Głuszek z Departamentu Funduszy Europejskich w naszym Urzędzie Marszałkowskim, którzy w Brukseli doprecyzowują ostatnie ustalenia szczegółowe dotyczące programu.

Negocjacje powinny się zakończyć w październiku, zatwierdzenie FEdKP przez KE spodziewane jest pod koniec roku. Wdrażanie programu rozpocznie się w pierwszym lub drugim kwartale 2023.

Projekt opinii KR w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego był tematem rozmów z przedstawicielami międzynarodowych środowisk producentów rolnych, Europejskiej Rady ds. Mleka i organizacji Via Compesina, oraz spotkania z dyrektorem gabinetu unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego Maciejem Gołubiewskim w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ostateczny projekt dokumentu zostanie 5 października przedstawiony Komisji Zasobów Naturalnych KR. Wśród zawartych w nim zaleceń politycznych znalazły się m.in. wezwanie do wykorzystania obecnej sytuacji kryzysowej do przemodelowania unijnej polityki rolnej w kierunku „osiągnięcia znaczących korzyści środowiskowych w dziedzinach związanych z zaopatrzeniem w żywność”, a także do stworzenia długofalowej strategii bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie regionów i do sfinansowania przez Unię Europejską prac badawczo-wdrożeniowych w dziedzinie adaptacji produkcji żywności do zmian klimatu.

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył też w posiedzeniu Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) KR i sesji Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER). W porządku obrad pierwszego z tych gremiów znalazły się m.in. legalna migracja do UE oraz rola miast i regionów w przyszłej odbudowie Ukrainy; COTER zajmował się natomiast m.in. sprawiedliwą transformacją regionów górniczych i charakteryzujących się dużym zużyciem energii oraz mechanizmami pozwalającymi na trwały wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu.
1 komentarz

gość-68784

Jak na razie Bruksela funduje nam biedę , brak stabilizacji , sprzedaje nas Rosji i miesza się w wewnętrzne sprawy niepodległego państwa .

0 0
ID:85582


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA