WOT zakończył cykl szkolenia instruktorów - snajperów

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończyło pierwszy 4 letni cykl szkolenia snajperów-instruktorów. Na początku przechodzili szkolenie strzelców wyborowych, następnie brali udział w kursach doskonalących, kursie podstawowym i zaawansowanym snajperów, a od minionej niedzieli z dumą mogą nazywać się instruktorami.  


W czasie kilkutygodniowego szkolenia jego uczestnicy prowadzili działania zarówno w terenie leśnym jak i zurbanizowanym, a także poznając tajniki metodyki uczyli się występowania w roli instruktora. Zwieńczeniem szkolenia był kilkudniowy sprawdzian, w ramach którego Terytorialsi wykonywali postawione im zadania oraz sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie z broni krótkiej i wyborowej do celów ustawionych na różnych odległościach (od kilkudziesięciu metrów, aż do kilometra.

Od początku istnienia WOT jasno rozdzieliliśmy specjalności strzelca wyborowego i snajpera. Model rozwoju kompetencji snajpera formalnie kończy uzyskanie kwalifikacji instruktora. Instruktorzy są nie tylko doskonałymi snajperami ale również metodykami. Biorąc pod uwagę fakt, iż typowy snajper jest introwertykiem nie każdy żołnierz tej specjalności jest dobrym kandydatem na instruktora. Tym bardziej cieszą mnie uzyskane efekty. Wnioski z wojny obronnej Ukrainy jednoznacznie dowodzą znaczenia snajperów realizujących zarówno misje w ramach wsparcia bezpośredniego wojsk własnych jak i samodzielnie operacje snajperskie. Dokładnie taki model doktrynalny działania snajperów przyjęto w WOT - powiedział gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kurs instruktorski snajpera WOT podobnie jak poprzednie szkolenia strzelców wyborowych oraz snajperów zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Mobilnych Zespołów Szkoleniowych (byłych snajperów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca) oraz przy wsparciu 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„W czasie mojej dotychczasowej służby brałem udział w kilkunastu szkoleniach z zakresu działania strzelców wyborowych jak i snajperów. Obecny kurs instruktorski był zwieńczeniem dotychczasowej drogi szkolenia jaką przechodziliśmy i w jakiej się doskonaliliśmy. Pomimo uzyskania uprawnień snajpera-instruktora nie spocznę jednak na laurach i dalej będę doskonalił dotychczas nabyte umiejętności aby w przyszłości móc przekazywać posiadaną wiedzę i doświadczenie kolejnym żołnierzom.” - dodał jeden z uczestników szkolenia.

Nabyte w czasie kilkuletniego szkolenia umiejętności, a także zdobyta wiedza metodyczna po zakończeniu szkolenia i powrocie do swoich Brygad pozwoli żołnierzom szkolić kolejnych Terytorialsów. Snajperzy są „oczami i uszami” dowódcy każdej kompani lekkiej piechoty. Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie pododdziału.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA