Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu. Ich realizacja odbywa się poprzez przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci. Działaniami na drogach woj. kujawsko-pomorskiego kieruje pięć Rejonów oraz 14 Obwodów Drogowych, w tym jeden Obwód Utrzymania Autostrady; do ich dyspozycji jest 15 magazynów soli.
Sprzęt do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych to: 92 solarki, 151 pługów, 40 ładowarek i 14 równiarek. Planowane zużycie soli drogowej na drogach zarządzanych przez GDDKiA w województwie wynosi ok. 24 tys. ton. W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydano około 15 milionów złotych.
Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie – jak policja czy służba zdrowia – niebieskimi, ponieważ pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.
W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.