Sejmik zdecydował o wysłaniu wsparcia na Ukrainę

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmik województwa zdecydował o pomocy humanitarnej dla czterech ukraińskich obwodów - dniepropietrowskiego, żytomierskiego, donieckiego i chmielnickiego. Na Ukrainę wyślemy m.in. materiały opatrunkowe, leki, agregaty prądotwórcze, śpiwory i żywność.


"Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego od początku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy aktywnie wspiera społeczności lokalne i regionalne tego państwa. Jednym z priorytetów jest (…) pomoc w zapewnianiu niezbędnych do funkcjonowania w kraju objętym wojną materiałów. [Urząd Marszałkowski] (...) jest przez cały czas trwania wojny w kontakcie z partnerami ukraińskim i na bieżąco weryfikowane są ich potrzeby” – czytamy w uzasadnieniach projektów uchwał w sprawie wsparcia dla Ukraińców. Jego łączna wartość to 300 tys. złotych. Transport z pomocą humanitarną wyślemy na Ukrainę w ciągu najbliższych tygodni.

W przyjętym stanowisku radni uczcili pamięć urodzonego w Strzelnie wybitnego amerykańskiego fizyka i astronoma Alberta Abrahama Michelsona, w 170. rocznicę urodzin tego noblisty (Nobel z fizyki w 1907 roku), który skonstruował precyzyjny interferometr wykorzystywany m.in. do pomiaru prędkości światła i obliczania wielkości obiektów w kosmosie. Inicjatorką stanowiska jest przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Gośćmi posiedzenia byli biograf Michelsona Tomasz Kardaś i prezes toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej prof. Michał Białkowski, który zaprosił obecnych na poświęconą uczonemu konferencję zaplanowaną na 14 grudnia. 

"W uznaniu zasług dla promocji Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego, regionalnych zasobów dziedzictwa kulturowego i walorów krajoznawczych, a także [za] działania edukacyjne i popularyzatorskie wśród turystów i mieszkańców regionu" sejmik postanowił wyróżnić Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Koło Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu, w 70-lecie jego działalności.

Bez głosów sprzeciwu sejmik zdecydował o wystąpieniu naszego województwa z Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. - Ta zawiązana w Szwecji przez grupę pasjonatów organizacja została przejęta przez prywatny podmiot biznesowy, który zamierza, korzystając z tej rozpoznawalnej marki, prowadzić działalność komercyjną. Nie chcemy uczestniczyć w tego rodzaju projekcie, co nie znaczy, że wycofujemy się z promowania naszego dziedzictwa kulinarnego. Wręcz przeciwnie – wyjaśniał dziennikarzom przed posiedzeniem marszałek Piotr Całbecki.  
Sejmik zaakceptował zaproponowane przez zarząd województwa stawki dotacji przedmiotowych dla operatorów kolejowych obsługujących regionalne przewozy pasażerskie w Kujawsko-Pomorskiem. To formalizacja ustaleń przyjętych wcześniej w umowach z Polregio i Arrivą RP.  

Dyskutowano również o budzącym społeczne emocje planowanym przebiegu torów dla kolei dużych prędkości związanej z przyszłym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Lokalne społeczności wskazują, że przebieg linii wyznaczany jest arbitralnie, a prowadzone konsultacje nie przynoszą oczekiwanych skutków. Radni uzgodnili, że na grudniową sesję zostanie przygotowane stanowisko wzywające do uwzględnienia interesów mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przy projektowaniu sieci.  

Sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża obawę co do kształtu przygotowywanych obecnie zmian w regulacjach dotyczących lecznictwa uzdrowiskowego, oraz apel do rządu i parlamentarzystów o wprowadzenie rozwiązań systemowych umożliwiających powszechną skuteczną terapię genową dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni.  
1 komentarz

gość-14889

brawo, A to potem będzie bez żenady sprzedawane w sklepach lub na ulicach. Już tak było wielokrotnie. Są relacje, są nagrania - TA POMOC NIGDY NIE TRAFIAŁA TAM GDZIE POWINNA. I NIGDY NIE TRAFI. Starta środków i pieniędzy, dorobi się paru cwaniaków, a potrzebujący nic nie dostaną, jak zawsze.

1 0
ID:85650


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA