Miasto stara się o elektrociepłownię zasilaną odpadami

Tańsze ciepło dla mieszkańców, odejście od węgla, rozwiązanie problemu kończącego się miejsca na składowisku w Machnaczu – to główne założenia przyświecające staraniom Włocławka o budowę elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu.


Prezydent Marek Wojtkowski oraz prezesi spółek SANIKO i MPEC podpisali w tej sprawie list intencyjny ze spółką EnergiaNova. Spółka planuje na terenach przemysłowych Włocławka, sąsiadujących z MPEC, wybudowanie nowego niskoemisyjnego źródła energii pod nazwą „Centrum Energii Włocławek”, czyli elektrociepłowni najnowszej generacji, zasilanej odpadami nienadającymi się do recyklingu. Podpisane porozumienie ma zapoczątkować rozmowy dotyczące możliwych opcji realizacji przedsięwzięcia, w ścisłej współpracy i przy udziale miasta Włocławek oraz spółek komunalnych.

Rada Miasta na ostatnim posiedzeniu zobowiązała i upoważniła Prezydenta do działań związanych z powstaniem takiej instalacji w mieście. 13 grudnia 2022 podpisany został list intencyjny, który otwiera negocjacje ze spółką EnergiaNova w tej kwestii.

O potrzebie budowy takiej instalacji rozmawiamy od ponad dwóch lat. Chcemy wzorować się na nowoczesnych polskich metropoliach, które ten krok mają już za sobą, tj. Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. W obecnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej, nie jesteśmy jednak w stanie zrealizować takiej inwestycji bez zaangażowania partnera zewnętrznego. Najważniejszą korzyścią takiej formuły dla miasta jest brak obciążania budżetu, a także odbiór w całości wytworzonego ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej i potencjalnie czystej energii elektrycznej na potrzeby komunalne. Szczegóły dotyczące modelu współpracy z Inwestorem, w tym ceny za zagospodarowanie odpadów będą przedmiotem rozmów, które planujemy na najbliższe miesiące – powiedział prezydent Marek Wojtkowski.

Prezes Zarządu MPEC, Andrzej Walczak dodał, że dzięki planowanej inwestycji, w której MPEC chce aktywnie partycypować już na etapie wstępnych rozmów, mieszkańcy zyskać mogą bezpieczne i przewidywalne cenowo źródło ciepła, które zapewni status efektywnej sieci ciepłowniczej. Pozwoli to także poprawić jakość powietrza, poprzez rozwój taniego i ekologicznego ciepłownictwa systemowego.  Jednocześnie dla spółki kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa dla załogi, pewność zatrudnienia i nowe perspektywy rozwoju dla kadry MPEC.

Z kolei Prezes Zarządu Spółki SANIKO, Sylwia Wojciechowska wskazuje, iż jest to inwestycja niezbędna z uwagi na konieczność bieżącego zagospodarowania frakcji nierecyklingowych odpadów komunalnych, które każdego dnia powstają w gospodarstwach domowych. Do tej pory w Polsce odpady te składowano, marnując ich potencjał energetyczny, porównywalny z węglem. Od kilku lat składowanie nie jest już rozwiązaniem problemu, z racji kończących się pojemności składowisk, a sam proceder składowania frakcji wysokokalorycznych jest prawnie zakazany. Pamiętajmy o dwóch rzeczach; odpady są paliwem wysokokalorycznym i wytwarzanym przez każdego z nas codziennie, oraz że projekt jest absolutnie zgodny z wizją ekonomii cyrkularnej i stoi w pełnej zgodzie z potrzebą rozwoju recyklingu dla frakcji zbieranych selektywnie. Posiadanie na terenie miasta takiej instalacji, z pewnością wpłynie pozytywnie na stabilizację cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz zapewni kompleksowe przetwarzanie tych odpadów.

Jest to projekt niezbędny i wielowymiarowo korzystny dla miasta i regionu, tym bardziej cieszymy się, że Włocławek idzie w ślady wielu polskich i europejskich miast, stawiając na niskoemisyjne oraz tańsze źródło energii. Jesteśmy gotowi na pełną współpracę z Miastem, zarówno na etapie samego procesu inwestycyjnego, jak i późniejszej eksploatacji instalacji. Jesteśmy także zaawansowani w pracach przygotowawczych – do końca roku planujemy złożyć w Urzędzie Miasta Raport Oddziaływania na Środowisko, tym samym rozpoczynając proces inwestycyjny. Zależy nam na prowadzeniu otwartej i przejrzystej polityki informacyjnej wokół projektu, już w najbliższy wtorek planujemy szerzej przedstawić szczegóły dotyczące przedsięwzięcia „Centrum Energii Włocławek”, podczas planowanej konferencji prasowej – podkreśla Michał Skórski, Prezes Zarządu spółki EnergiaNova.

EnergiaNova jest spółką celową, powołaną przez wiodących przedsiębiorców z Włocławka i regionu, których celem jest realizacja budowy ekologicznej elektrociepłowni. Spółka jest właścicielem gruntu przylegającego do MPEC, prowadzi intensywne prace przygotowawcze – zarówno od strony formalnej, jak i technologicznej. Wstępne założenia projektu pod nazwą „Centrum Energii Włocławek” przewidują możliwość produkcji w instalacji do 30 MW ciepła i do 6 MW energii elektrycznej, co pozwoli zabezpieczyć w 100 procentach tzw. podstawę ciepłowniczą, odbiorców miejskiej sieci ciepłowniczej. W praktyce oznacza to ciepło dla mieszkańców miasta przez 6-7 miesięcy w roku, wyłącznie wytworzone z lokalnego i odnawialnego paliwa.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA