Rekordowe wydatki na inwestycje drogowe w 2023 roku

Ponad pół miliarda złotych trafi w tym roku na modernizację sieci kujawsko-pomorskich dróg. Środki zabezpieczone przez samorząd województwa pozwolą na zakończenie wielu inwestycji oraz rozpoczęcie nowych, oczekiwanych przez mieszkańców.


Najwięcej środków – około 315 mln zł - w kujawsko-pomorskim budżecie na zadania drogowe zarezerwowano na dokończenie kluczowych inwestycji, które realizowane są z wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020:
- rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno-Wąbrzeźno (powiaty chełmiński i wąbrzeski, długość 28,5 km). Prace wykończeniowe zostaną wykonane wiosną;
- modernizacji drogi wojewódzkiej nr 265 Kowal-granica województwa (powiat włocławski, długość 15 km). Wykonawca prowadzi pracę przy przebudowie infrastruktury podziemnej. Zakończenie prac planowane jest jesienią;
- budowy obwodnicy Lubrańca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270 (powiat włocławski, długość 5 km). Na trasie są już pierwsze warstwy bitumiczne. Wczesną wiosną rozpocznie się budowa mostu nad Zgłowiączką.

Modernizację przejdą także:
- droga wojewódzka nr 270 Brześć-Lubraniec (powiat włocławski, długość 7 km). Inwestycja realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się wiosną;
- droga wojewódzka nr 254 Brzoza-Łabiszyn (powiaty bydgoski i żniński, długość 13 km). Wykonawca rozpoczął w styczniu prace budowlane. Większość prac na odcinku do Łabiszyna zostanie zrealizowana w tym roku;
- kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 254 z Łabiszyna do Barcina (powiat żniński, długość 9 km). Inwestycja realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj. Trwa uzyskiwanie pozwoleń do rozpoczęcia prac. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku.

Przebudowana zostanie również droga wojewódzka nr 563 Stępowo-granica województwa (powiat rypiński, długość 6,5 km). Zadanie realizowane jest w trybie projektuj i wybuduj. Trwa końcowy etap prac nad dokumentacją. Prace mają rozpocząć przed wakacjami.

Ponadto z tej puli rozliczone zostaną kończące się zadania związane z budową sieci dróg rowerowych na drogach wojewódzkich w powiecie toruńskim o łącznej długości blisko 27 kilometrów (część prac na krótkich odcinkach ze względu na zmiany w projektach zlecimy w osobnych postępowaniach).

Na modernizację nawierzchni wojewódzkich tras i newralgicznych odcinków trafi pula około 150 mln złotych. Wszystkie tego typu zadania łączone będą z odbudową poboczy i wprowadzone zostaną elementy poprawiające bezpieczeństwo.

Równocześnie trwają prace projektowe niezbędne do przebudowy kolejnych odcinków wojewódzkich dróg, budowy rond, przebudowy skrzyżowań, które mają być sfinnsowne między innymi z wykorzystaniem nowych środków unijnych – Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27.

Zabezpieczane są również środki na zlecone prace projektowo-budowlane na nasz regionalny program budowy obwodnic. Obejmuje on czternaście obejść o łącznej długości około 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie około miliarda złotych. W tym roku, oprócz kontynuowania prac budowlanych w Lubrańcu oraz opracowania dokumentacji dla innych zadań, planowane jest zlecenie prac budowlanych dla drugiego etapu obwodnicy Mogilna. Środki na realizację inwestycji pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej zdobyliśmy rekordową pulę ponad 136 mln euro.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA