W Brukseli rozmawiano o zagrożeniach demograficznych

fot. Mieszko Matusiak / UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w dwudniowej sesji plenarnej Europejskiego Regionów w Brukseli. Wśród najważniejszych tematów uruchomiony przez Komisję Europejską „mechanizm wspierania talentów”, adresowany do regionów dotkniętych depopulacją w wyniku emigracji młodych wykształconych kadr.


W debacie na temat wykorzystania „potencjału talentów” w europejskich regionach Komisję Europejską reprezentowała wiceprzewodnicząca KE ds. demokracji i demografii Dubravka Šuica​. W opinii wszystkich zabierających głos w dyskusji, dotykające wielu regionów zjawisko drenażu mózgów (brain drain) i rosnące dysproporcje terytorialne, dotyczące starzenia się populacji z jednej i zmniejszania się liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników z drugiej strony, mogą trwale  zmienić krajobraz demograficzny Europy i są zagrożeniem dla zrównoważonego rozwoju. Zaproponowany przez KE „mechanizm wspierania talentów” obejmuje rozwiązania i projekty, w tym oparte na istniejących funduszach Unii Europejskiej, które będą wspierać regiony najbardziej dotknięte negatywnymi zmianami demograficznymi i ich długoterminowymi skutkami.

„Państwa członkowskie stoją w obliczu gwałtownego spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym. Liczba ta zmniejszyła się o 3,5 mln osób w latach 2015–2020 i oczekuje się, że do 2050 r. spadnie o dodatkowe 35 mln. Aż 82 regiony w 16 państwach członkowskich (w których mieszka prawie 30 proc. ludności UE) są poważnie dotknięte tym spadkiem liczby ludności w wieku produkcyjnym, niskim odsetkiem absolwentów szkół wyższych i wyższych uczelni lub ujemnym bilansem mobilności ludności w wieku 15–39 lat. Regiony te stoją w obliczu szczególnych wyzwań strukturalnych, takich jak nieefektywność rynku pracy, systemów kształcenia, szkolenia i kształcenia dorosłych, słabe wyniki w dziedzinie innowacji, zarządzania publicznego czy rozwoju przedsiębiorstw oraz niski dostęp do usług” – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Po debacie marszałek Piotr Całbecki spotkał się z wiceprzewodniczącą Dubravką Šuicą i zaprosił ją do udziału w (połączonej z wyjazdowym posiedzeniem Komisji Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów) międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu żywnościowemu, która odbędzie się 2 czerwca w Toruniu. Toruńskie spotkanie - z udziałem ekspertów kluczowych dla zagadnień związanych z globalną dostępnością i redystrybucją żywności instytucji międzynarodowych oraz polityków i samorządowców z całego kontynentu – wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i będzie wydarzeniem jak dotąd bez precedensu. Zakładamy, że będzie też okazją do zaangażowania obywateli w bezpośrednią debatę z przedstawicielami unijnych instytucji.
3 komentarze

gość-97530

???????Bruksela propaguje przerywanie ciąży a jednoczesnie inwitro ..... czy oni to robią celowo czy przez brukselską głupotę ?

0 1
ID:85793

gość-36542

Niech stworza godne warunki zyciowe, zaprzestana wojen to ludzie meba mogli zalozyc rodzine. Nie beda dawac swoich dzieci jako mieso armatnie, bezdomnych, ulomnych, chorych...

0 1
ID:85796

Lala2O

@~gość-97530: @~gość-36542:

Jeden wielki bełkot + nieumiejętność budowy zdań , 542

0 0
ID:85802


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA