Spodziewane jest m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego organizacji za ubiegły rok i przyjęcie budżetu 2023 oraz przyjęcie uchwały o ustanowieniu Roku Samorządu Województw. Jutro (21 marca), także w Poznaniu, posiedzenie Konwentu Marszałków Województw, wśród tematów fundusze europejskie nowej perspektywy dla naszego kraju, możliwości polskiego udziału w powojennej odbudowie Ukrainy oraz założenia funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej.
Gościem panelu dotyczącego Ukrainy, który odbędzie się jutro jako pierwszy, będzie ambasador tego kraju w Warszawie Wasyl Zwarycz. Wezmą w nim udział również przedstawiciele polskiego Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Polska, jako państwo najbardziej zaangażowane w najszerzej rozumiane wsparcie dla Ukrainy – od pomocy humanitarnej przez wsparcie dyplomatyczne po przekazywanie sprzętu wojskowego - przygotowuje się także do partycypowania w przyszłej odbudowie tego kraju.
W debacie na temat unijnych środków perspektywy 2021-2027 wśród zapowiedzianych mówców są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Younous Omarjee, polski europoseł Jan Olbrycht i Emma Toledano-Laredo z Komisji Europejskiej
O tym, jak będzie w Polsce funkcjonować Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) mówił będzie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Zgodnie z ustawą, która przeszła już proces legislacyjny i czeka tylko na podpis prezydenta, KSO zapewni kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju. Wszystkie etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów. Chodzi o zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego, wraz z ośrodkami współpracującymi. Choroby nowotworowe stanowią wciąż jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków, co wiąże się m.in. ze starzeniem się populacji. Nowy model opieki ma się opierać się na funkcji koordynatora, który poprowadzi pacjenta przez cały proces leczenia.