Wyjazdowa sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa

fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Wczoraj w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się pierwsza wyjazdowa sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestniczyli w niej członkowie Młodzieżowej Rady Aleksandrowa Kujawskiego oraz Torunia, a także delegacja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Gości w Aleksandrowie Kujawskim przywitał Kacper Wieczorkowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Aleksandrowa Kujawskiego, a jednocześnie członek Młodzieżowego Sejmiku naszego województwa, który był inicjatorem zorganizowania sesji w swoim mieście. Młodych radnych i pozostałych uczestników obrad przywitali też gospodarze miasta – burmistrz Aleksandrowa Arkadiusz Gralak, który przypomniał, że sam przed laty był najmłodszym radnym miejskim i pełnił funkcję opiekuna lokalnej młodzieżowej rady, oraz przewodnicząca Rady Miasta Aleksandrowa Kujawskiego Lidia Kulpa.

W sesji uczestniczyli również przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz radny województwa o najdłuższym stażu Stanisław Pawlak, który opowiedział o swoich doświadczeniach oraz pokrótce o tym, jak w ciągu ponad dwudziestu lat zmienił się samorząd województwa i kompetencje radnych.

O kompetencjach przedstawiciela rządu w terenie i zadaniach realizowanych przez Urząd Wojewódzki opowiedział młodym radnym wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Po jego przemówieniu odbyła się ciekawa dyskusja na temat perspektyw i szans rozwoju młodych mieszkańców województwa. Młodzi radni chcieli się dowiedzieć, jakie inicjatywy podejmuje w naszym regionie administracja rządowa, by uczynić go atrakcyjnym miejscem do życia dla kolejnych wchodzących w dorosłość pokoleń.

W merytorycznej części sesji młodzieżowi radni zapoznali się z informacją na temat Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2017 (naszego programu regionalnego nowej perspektywy), a w szczególności na temat środków europejskich na rozwój społeczny, o jakie będą mogły w obecnej perspektywie aplikować stowarzyszenia.  Prezentację przedstawiły Lucyna Swoińska-Lasota i Anna Szachniewicz z Urzędu Marszałkowskiego.

Młodzi radni podjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia konkursu na przygotowanie logo Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także w sprawie podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w kwestii regulaminu przyznawania stypendiów w ramach projektu „Pracodawcy dla Młodych Kujaw i Pomorza”. Młodzieżowy Sejmik przyjął także uchwałę dotyczącą analizy dostępności i zapotrzebowania na usługi zdrowotne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w naszym regionie.

Młodzieżowy Sejmik zdecydował również o odwołaniu Jakuba Lewandowskiego z funkcji kujawsko-pomorskiego koordynatora Praw Ucznia i Studenta.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA