Marszałek w Brukseli: dostępność wody jako fundament

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj w Brukseli w zorganizowanym przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny publicznym wysłuchaniu w sprawie ubóstwa wodnego i walki z tym zjawiskiem w ramach polityk społecznych.


Gospodarz naszego województwa został zaproszony do udziału w spotkaniu jako sprawozdawca opinii Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie adekwatności kluczowych aktów prawa europejskiego w dziedzinie ochrony wód.

W swoim wystąpieniu gospodarz naszego województwa podkreślił, że choć dostęp do bezpiecznej wody pitnej i tej przeznaczonej do zaspakajanie potrzeb higienicznych jest międzynarodowo uznanym prawem człowieka, to niedostatków wody doświadcza obecnie miliard mieszkańców miast na całym świecie, a w ciągu najbliższych trzech dekad ta liczba najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie (według szacunków ekspertów ONZ nawet do 2,4 miliarda). Co istotne, braki wody będą też coraz częściej dotyczyły obszarów wiejskich. Susze hydrologiczne wiążą się z degradacją gleb i mogą skutkować naruszeniem bezpieczeństwa żywnościowego. A to w konsekwencji może być zagrożeniem dla stabilności politycznej.

Dlatego dostępność wody jest kluczowa, jest fundamentem społeczeństw jakie znamy – stwierdził. Przywołał przy tym dane dotyczące cierpiących na deficyt wody obszarów naszego województwa. Wynika z nich, że obserwuje się tam obniżenie poziomu rozwoju społecznego i ekonomicznego oraz migrację młodych ludzi, szukających lepszych warunków do życia.


Krótko omówił też rozwijaną przez samorząd naszego województwa strategię budowania zrównoważonej i efektywnej gospodarki rolnej. Jedną z nowych koncepcji jest rozwiązanie zmierzające do stworzenia systemu nawadniania terenów rolniczych w oparciu o wody Wisły. Infrastruktura działałaby w oparciu o energię ze źródeł odnawialnych. Efektem byłoby zahamowanie degradacji gleb, większa wydajność upraw, a w efekcie poprawa kondycji rolnictwa i sytuacji rodzin, które utrzymują się z produkcji żywności.

Jeśli chodzi o wodę, państwa są współzależne. Jest niezwykle ważne, że jest to spójny system prawny – narodowy, europejski, międzynarodowy – który chroni nasze zasoby wodne. Oznacza to, że przyjęte [na szczeblu europejskim] rozwiązania w sprawie zasobów wodnych muszą uwzględniać także lokalne uwarunkowania – brzmiała konkluzja wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego.


Trzy lata temu marszałek Piotr Całbecki jako sprawozdawca Komitetu Regionów przygotował opinię tego gremium na temat unijnej ramowej dyrektywy wodnej, w której komitet zaapelował do Komisji Europejskiej m.in. o szybkie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań ekohydrologicznych, środki na badania naukowe w tej sferze i innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa wodnego oraz o zaostrzenie egzekwowania prawa dotyczącego zanieczyszczania wód. Jesienią 2022 Komitet Regionów przyjął jednogłośnie przygotowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego opinię w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu.
1 komentarz

gość-21077

Zanosi się na racjonowanie wody przez niemiecką unie ?

0 0
ID:85863


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA