55. sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmik przyjął zaproponowane przez marszałka Piotra Całbeckiego stanowisko z wyrazami solidarność dla walczącej Ukrainy. Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść uczestniczyli 20 kwietnia w Kijowie w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.


"Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraża pełną solidarność z Ukrainą walczącą o swoją suwerenność oraz wartości, które wyznaje cały cywilizowany świat. Jesteśmy wdzięczni za bohaterstwo narodu ukraińskiego. W pełni popieramy treść dokumentu przyjętego w Kijowie podczas Międzynarodowego Szczytu Miast i Regionów. Wyrażamy nadzieję, że rozpoczęta przez Rosję wojna wkrótce zakończy się pełnym zwycięstwem oraz terytorialną suwerennością Ukrainy, a kraj ten stanie się członkiem Unii Europejskiej, mogącym również liczyć na miejsce w NATO. Jednocześnie deklarujemy, że będziemy dalej wspierać Ukrainę w tym trudnym czasie, w szczególności regiony partnerskie naszego samorządu – chmielnicki i żytomierski - oraz uchodźców, którzy znaleźli dom na Kujawach i Pomorzu" - czytamy w przyjętym stanowisku.

Dokument odnosi się do deklaracji podjętej podczas niedawnego (19-20 kwietnia) Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy (Międzynarodowego Szczytu Miast i Regionów) w Kijowie. Poza przedstawicielami ukraińskiej administracji i tamtejszych organizacji społecznych uczestniczyły w nim reprezentacje Rady Europy i Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO, Banku Światowego, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i międzynarodowych organizacji pozarządowych. „My, uczestnicy szczytu, uznając szczególną wagę jednoczenia się wokół wartości demokracji i wolności, deklarujemy naszą determinację i wspólny wysiłek, aby pomóc w budowaniu pokojowej, demokratycznej i dostatniej przyszłości, promować ustanowienie wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie dla zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności całego świata” – brzmi konkluzja deklaracji.

Jednym z ważnych tematów sesji była sytuacja na regionalnym rynku pracy. W ostatnim czasie obserwujemy niewielki, ale systematyczny spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Aktualną informację o sytuacji na rynku pracy przedstawił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łukasz Jaworski. Pełniący obowiązki okręgowego inspektora pracy Andrzej Bugalski zreferował działania Państwowej Inspekcji Pracy w sferze przestrzegania prawa pracy i przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Radni wysłuchali sprawozdania z realizacji Programu działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami Równe szanse 2030+, który prowadzi samorząd województwa.

Sejmik zatwierdził zmiany w tegorocznym budżecie województwa i w prognozie finansowej województwa 2023-2039, co jest związane m.in. z koniecznością zwiększenia środków na utrzymanie połączeń kolejowych oraz na modernizację dróg i budowę ścieżek rowerowych. Uchwalił też dofinansowanie organizacji 37. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora organizowanych przez Baj Pomorski oraz wsparcie publikacji towarzyszącej wystawie „Centrum Żywe” organizowanej z okazji 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA