Błędy we wnioskach o 500 plus mogą opóźniać wypłaty

Chociaż rodzice już nie pierwszy raz wnioskują o świadczenie wychowawcze 500 plus, to jednak nadal popełniają błędy. Źle wypełniony wniosek trzeba zweryfikować i wyjaśnić, co znaczenie wydłuża czas załatwienia sprawy i może opóźnić wypłatę świadczenia.  


Już od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Pierwsze wypłaty ruszyły już w czerwcu i trafią do osób, które do końca kwietnia złożyły prawidłowy i kompletny wniosek. Zdarzają się niestety sytuacje, że z powodu błędów pojawiających się we wnioskach wypłata świadczenia może się opóźni.

Najczęściej pojawiającym się błędem jest złożenie dwóch  wniosków przez obojga  rodziców na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowuje dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje  temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Kolejnymi, często popełnianym  błędami we wnioskach o 500 plus są literówki. Zdarza się, że opiekun nieprawidłowo wpisze numer PESEL dziecka, czy poda błędny numer rachunku bankowego. Pomyłek co prawda jest mniej niż w ubiegłym roku, ale niestety wciąż się zdarzają,  co wydłuża załatwienie sprawy. Dlatego warto przed wysłaniem dokumentu sprawdzić wszystkie dane. Poprawnie złożony formularz gwarantuje szybką wypłatę świadczenia.

Przypominamy, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in.: za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Dla osób, które złożyły wniosek o 500 plus jeszcze w maju terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku rodziców, którzy wniosek wyślą w czerwcu lub w lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS zajmuje się wypłatą 500 plus od początku 2022 roku.  W ubiegłym roku rodzice i opiekunowie złożyli na poprzedni okres świadczeniowy 5 milionów wniosków dotyczących 7,4 miliona dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło 260 tysięcy wniosków na 380 tysięcy dzieci.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA