Włocławianie pozytywnie ocenili budżet obywatelski

Do 4 października ratusz zbierał opinie mieszkańców na temat minionej edycji budżetu obywatelskiego. Wszystko po to, by z roku na rok dostosowywać budżet obywatelski do potrzeb i oczekiwań włocławian.


Ankietę ewaluacyjną wypełniło 112 osób. Gdy poddano pod ocenę każdy z etapów budżetu obywatelskiego, większość mieszkańców wypowiedziała się zdecydowanie pozytywnie i raczej pozytywnie: łącznie 84% jeśli chodzi o informowanie o budżecie obywatelskim, 80% o zgłaszaniu projektów, 84% o weryfikacji propozycji, 74% na temat procedury odwoławczej i 87% o samym głosowaniu. Najpopularniejszym sposobem dotarcia do włocławian o budżecie obywatelskim są media społecznościowe (44%) i strony internetowe (28%).

56% respondentów uważa, że termin przeprowadzenia budżetu obywatelskiego od kwietnia do sierpnia to dobre rozwiązanie, a 24% sądzi, że późniejszy termin byłby lepszy. Zdecydowana większość (71%) cieszy się z podziału na kategorie zieloną, instytucjonalną i ogólnomiejską. 62% uważa, że czas przeznaczony na zgłaszanie projektów jest wystarczający, choć co czwarty ankietowany zaznaczył opcję „zbyt krótki”. Mieszkańcy Włocławka zdążyli się przyzwyczaić do wyłącznie elektronicznego głosowania i 72% respondentów jest przeciwko powrotowi do papierowych formularzy.

W polu przeznaczonym na wszelkie propozycje, które usprawniłyby całą procedurę budżetu obywatelskiego, ankietowani wpisali m.in: odejście od szacowania wartości projektów przy składaniu propozycji i szersze informowanie o możliwości zgłaszania propozycji.

Oprócz standardowej ankiety ewaluacyjnej, tym razem etap ewaluacji budżetu obywatelskiego rozszerzono o spotkanie z urzędnikami, a dokładniej z pracownikami Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej, którzy zajmują się budżetem obywatelskim.

Spotkanie odbyło się 27 września w siedzibie Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej. Uczestniczyły w nim osoby, które nie tylko głosowały w budżecie obywatelskim, ale również zgłaszały swoje pomysły. Przeprowadzenie minionej edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenione przez obecnych na spotkaniu pozytywnie, a kwestie, które zostały przez nich poruszone dotyczyły m.in. terminu samego głosowania oraz czas jego trwania – z sugestią, aby głosowanie nie odbywało się w trakcie wakacji i było dostępne dłużej niż 15 dni.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA