Marszałek na temat ograniczenia marnowania żywności

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się wczoraj w kwaterze głównej NATO z polskim przedstawicielem przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE gen. Sławomirem Wojciechowskim, a dziś występował na posiedzeniu unijnego forum ds. strat i marnowania żywności, podczas którego reprezentuje Europejski Komitet Regionów.


W krajach Unii Europejskiej marnuje się co roku 20 proc. wyprodukowanej żywności - 88 mln ton. Jednocześnie na całym świecie 800 mln ludzi cierpi z powodu głodu. Unijne forum ds. strat i marnowania żywności  powstało właśnie po to, by szukać sposobów na zapobieganie marnowaniu produktów spożywczych i uczynić europejskie systemy żywnościowe bardziej zrównoważonymi. Służy jako platforma debaty i wymiany dobrych praktyk oraz wypracowywania właściwych metod. Członkami są kraje członkowskie Unii Europejskiej, Europejski Komitet Regionów, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Program Środowiskowy ONZ, a także przedstawiciele sektora prywatnego.

Lokalne i regionalne władze mają tu do odegrania ważną rolę jako promotorzy pożądanych postaw i działań, pozwalających na eliminowanie marnotrawstwa żywności poprzez  działania edukacyjne i organizacyjne podnoszące świadomość społeczną w tej dziedzinie. W Kujawsko-Pomorskiem promujemy np. system krótkich łańcuchów dostaw żywności oparty na produktach sprzedawanych bezpośrednio z lokalnych gospodarstw za pomocą sklepu internetowego. Marnowanie żywności musi być postrzegane w kontekście zrównoważonych systemów produkcji i dystrybucji oraz odpowiedzialnej konsumpcji – podkreślił w swoim dzisiejszym wystąpieniu w Brukseli marszałek Piotr Całbecki.

W posiedzeniu uczestniczą także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Debata dotyczy m.in. celów unijnej polityki w dziedzinie zrównoważonej produkcji i odpowiedzialnej konsumpcji żywności oraz propozycji legislacyjnych zmierzających do ograniczenia niekorzystnych zjawisk w tej dziedzinie.

Wczoraj marszałek Piotr Całbecki spotkał się z gen. Sławomirem Wojciechowskim, polskim przedstawicielem przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE. Rozmowa dotyczyła m.in. ważnej pozycji naszego regonu na mapie instytucji NATO (w Bydgoszczy mieści się Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO), naszego zaangażowania we wspólnie organizowane wydarzenia w Brukseli (NATO Charity Bazaar, Polish Day in NATO SHAPE), obecności amerykańskich żołnierzy w Kujawsko-Pomorskiem i planowanych obchodów 25-lecia Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

1 komentarz

Lala20


Panie Całbecki, ja też widziałem Kwaterę NATO, ale z daleka. Wszędzie ogrodzenia, bramy, bramki, kamery i wojsko.
I właśnie dlatego nic nie załatwiłem, nie wpuścili mnie. A Pan co załatwił ? czy pańskie rozmowy były efektywne, czy dadzą coś
dla naszego regionu ?, czy był to zwykły kurtuazyjny gadulec ?

0 0
ID:86032


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA