62. sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof dr Marcin Owsiński odebrał podczas dzisiejszej sesji sejmiku województwa przyznaną po raz pierwszy Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Profesora Stanisława Salmonowicza.


Zmarły w ubiegłym roku wybitny prawnik i historyk prawa prof. Stanisław Salmonowicz jest patronem ustanowionej w tym roku - z inicjatywy prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jana Wyrowińskiego - nowej Nagrody Marszałka Województwa. Będzie  przyznawana autorom publikacji, którzy w swoich badaniach kontynuują dzieło wychowawcy i mentora kilku pokoleń prawników.

Nagroda dla dr. Marcina Owsińskiego jest wyrazem uznania dla jego wydanej właśnie książki na temat niemieckiego obozu zagłady Stutthof, utworzonego we wrześniu 1939 na trenie Wolnego Miasta Gdańska (w miejscowości Sztutowo). W nieludzkich warunkach przetrzymywano w nim 110 tys. osób, 65 tys. z nich zostało tam na zawsze. Siedmiusetstronicowa publikacja naukowa zawiera biografie szesnaściorga strażników ze Stutthofu, którzy w 1945 roku stanęli przed określanym jako „polska Norymberga” sądem specjalnym w Gdańsku. W laudacji prof. Danuta Janicka podkreśliła, że autor próbuje odpowiedzieć na pytanie jak to możliwe, że zwykli ludzie stają się w pewnych okolicznościach zbrodniarzami.

Za wieloletnią działalność społeczną Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis został odznaczony prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Strażak w Rogowie w powiecie żnińskim Andrzej Krygier. Wniosek o przyznanie odznaczenia złożyła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

W merytorycznej części posiedzenia sejmik zajął się m.in. publicznym transportem pasażerskim, rozstrzygając w kwestii finansowania linii autobusowych oraz w kwestii stawek dotacji dla operatorów kolejowych w przyszłym roku. Planujemy finansowanie w przyszłym roku 68 linii autobusowych, w tym ośmiu nowych, co kosztować będzie blisko 24,5 mln złotych (prawie 6 mln złotych z budżetu województwa, reszta z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – w tym celu złożyliśmy stosowny wniosek do wojewody). Waloryzacja stawek dotacji dla przewoźników kolejowych, gwarantowana podpisanymi wcześniej wieloletnimi kontraktami przewozowymi, związana jest z inflacją, wzrostem płac i wzrostem cen paliw. Stawki te będą wynosić (od 10 grudnia 2023 do 14 grudnia 2024) dla Arrivy RP odpowiednio 30,01 złotych i 26,84 złotych brutto na każdy pociągokilometr, dla Polregio 29,64 złotych i 31,06 złotych brutto. Szczegóły w dokumentach dołączonych do porządku obrad.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA