Certyfikaty energetyczne od stycznia

Za kilka miesięcy każdy notariusz w Polsce, w trakcie podpisywania umowy notarialnej dotyczącej kupna lub sprzedaży nieruchomości, będzie wymagał kopii certyfikatu energetycznego nieruchomości.

Zgodnie z Ustawą z dnia 19 września 2007 o zmianie ustawy - prawo budowlane, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 nabywcy i najemcy "...budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu, jeżeli przepisy ustawy wymagają dla tego budynku lub lokalu ustalenia jego charakterystyki energetycznej." Dokument ten jest wymagany od wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Świadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny) jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej budynku, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej, na podstawie, której następuje przyporządkowanie budynkowi klasy energetycznej. Dokument przygotowuje niezależny ekspert zwany licencjonowanym audytorem energetycznym.

Podstawą do sporządzenia zintegrowanej charakterystyki jest charakterystyka energetyczna budynku określona w projekcie budowlanym, albo też w przypadku budynku istniejącego, do którego brak dokumentacji projektowej .

Charakterystyka energetyczna to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji. Paszport energetyczny określać ma dokładnie, jakie koszty ogrzewania ponosić będzie przyszły właściciel mieszkania lub najemca biura.

Od 1 stycznia 2009 roku świadectwo energetyczne będzie musiał mieć każdy nowo wznoszony budynek, a rok później - także te już istniejące. Dyrektywa nie dotyczy jedynie obiektów objętych ochroną konserwatorską, kultem religijnym, czasowym użytkowaniem oraz budynków o powierzchni do 50 metrów kwadratowych.

Pomysł ten już budzi wiele kontrowersji, z jednej strony bowiem sporządzanie świadectw energetycznych może być dodatkowym źródłem dochodów dla osób związanych z obrotem i zarządzaniem nieruchomościami, z drugiej zaś strony za paszporty płacić będą właściciele nieruchomości. Koszty wystawienia certyfikatu wynoszą od jednego do kilku tysięcy złotych. Przykładowo za paszport dla mieszkania ponad 50 mkw zapłacimy od kilkuset do tysiąca złotych. Świadectwa obowiązywać będą przez 10 lat od daty ich wystawienia, po tym okresie trzeba będzie je przedłużyć, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenie mieszkania lub wynajmie biura.
3 komentarze

Zbyszek

Ta Unia nas wykończy potrzebne to psu na budę,a może z czasem trzeba będzie podobne badania zrobić psa budzie,przecież teraz nie jeden pies ma lepsze warunki od człowieka. Czy nie lepiej byłoby sprawdzić bilans energetyczny mieszkania bezdomnego, a nie nowo budujących się mieszkań - cyrk.

0 0
ID:2097

Mariusz

Te przepisy Unijne potrzebne są jak dziura w moście. Tyle lat żyliśmy bez tych durnych i nikomu nie potrzebnych przepisów!!! Teraz znów każą płacić zwykłym obywatelom za jakieś pierdoły, zawsze coś wymyślą żeby wyciągnąć od ludzi pieniądze. PARANOJA!!!

0 0
ID:2098

Janusz

Jak ktoś nie chce pracować a mieć kasę, to będzie wymyślał różne głupoty aby tylko nie poparzyć się pracą.
Takich durnych przepisów na pewno przybędzie z czasem i będą próbować wyciągnąć od nas każde odłożone oszczędności.
Czy musimy godzić się na każdy kretyński plan tej unii?
Nie nie musimy, ale to zależy od ogółu społeczeństwa, bo wszyscy potrafią dużo mądrze mówić, krzywić się na to co im nie pasuje, poza tym tamci z unii wiedzą że Polaczki po marudzą i przyzwyczają się do kolejnego haraczu.
Skąd ludzie będą brać środki na utrzymywanie nygusów, ci co im ledwo starcza na miesięczne wydatki?
Wystarczy że ludzie będą planować życie w długach albo w kredytach, bo o to właśnie komuś chodzi, wiecie na pewno o co biega.
Czy taki polityczny cwaniaczek zanim wymyśli tak idiotyczne posunięcie, zastanowi się w ogóle nad tym jakie ponosi konsekwencje jego myślenie?
Tak i nie bo socjopata w gajerku mający władze ma pełną świadomość i satysfakcje ze swoich planów , domyślam się że lubi oglądać cierpienie innych, lubi poczuć władze i chłostać niewolników .

Skąd u mnie ta nienawiść do tego całego systemu, nie wiem może to ludzki mechanizm obronny zaczyna zamieniać mnie w kamień, a przecież nie chcę być takim cyborgiem jak tamci :|

0 0
ID:2103


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA