Tężnie solankowe w Ciechocinku mają już dwieście lat

Mija dwieście lat od rozpoczęcia budowy tężni solankowych w Ciechocinku. Symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska przeszedł gruntowną renowację i ponownie zachwyca mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy.


Jubileusz zainauguruje w piątek uroczysta sesja rady miasta Ciechocinka. W planach całorocznych obchodów m.in. wystawy, otwarte wykłady, laserowy spektakl na tężni, kino plenerowe, zajęcia muzealne dla dzieci i młodzieży, konkursy, koncerty i imprezy sportowe.

Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. Jestem przekonany, że turyści i kuracjusze, którzy przybędą do Kujawsko-Pomorskiego z przyjemnością będą tu wracać, by korzystać z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – mówi marszałek Piotr Całbecki. – W jubileuszowym roku na młodszych i starszych czeka mnóstwo atrakcji.

Tężnie solankowe – będące początkowo urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione w miejsca służące naturalnym inhalacjom na gruncie modnej w XIX wieku medycyny fizykalnej – można spotkać w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe – stanowią największy tego typu kompleks na Starym Kontynencie.

Pierwsze dwie konstrukcje wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. (Staszic, postać wielce dla rozwoju polskiego przemysłu zasłużona, ma swój skromny pomnik dłuta Edwarda Haupta w ciechocińskim Parku Tężniowym.) Trzecią – w roku 1859.

Zakończona w ubiegłym roku rewitalizacja objęła dwie tężnie, obsługującą cały kompleks przepompownię solanki oraz zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń). Całość wieńczy odnowiony symbol Ciechocinka – drewniany wiatrak. Z myślą o spacerowiczach w otoczeniu przepompowni oraz przy obu tężniach urządzono także nowe alejki. Budżet inwestycji wyniósł 22 miliony złotych, lwią część stanowiły w nim środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Zobacz Ciechocińskie tężnie ponownie zachwycają odwiedzających.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA