64. sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi, stan realizacji inwestycji drogowych i stan bezpieczeństwa publicznego oraz ostatnie dotacje i zmiany w budżecie były zasadniczymi  tematami dzisiejszej sesji sejmiku województwa.


Prelekcję „Ojciec niepodległości z polskiej wsi, najwybitniejszy przywódca najliczniejszej grupy społecznej – Wincenty Witos 1874–1945”  przedstawił na początku sesji prof. Mirosław Golon z Katedry Historii XIX i XX wieku i Historii Najnowszej na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 150. rocznicę urodzin tego wybitnego polityka – przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera i jednego z ojców polskiej niepodległości – Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

W kontekście działań samorządu województwa związanych z realizacją uchwały antysmogowej sejmik zapoznał się z prezentacjami dotyczącymi wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, które przedstawili prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego prof. Bogusław Buszewski i dyrektor wojewódzkiego Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski.

Wszyscy rozumiemy powagę sytuacji. Odbyliśmy w tej sprawie dwa duże spotkania z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk. Wynika z nich, że nie ma nikogo, kto by kwestionował konieczność walki z zanieczyszczeniami powietrza. Pozostało pytanie, jak to zrobić. Doszliśmy do wniosku, że muszą powstać gminne plany walki ze smogiem. Każdy gminny samorząd musi wypracować model energetyczny właściwy dla danego obszaru. Ważną kwestią jest tu stworzenie mechanizmów pozwalających na wyeliminowanie ubóstwa energetycznego. Duży akcent położyliśmy też na działania edukacyjne – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Sejmik przyjął przedstawioną przez wojewódzkiego komendanta policji informację o stanie bezpieczeństwa publicznego i zaprezentowany przez jego odpowiednika w Państwowej Straży Pożarnej raport na temat funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Zarząd województwa przedstawił informację o stanie realizacji inwestycji drogowych. Obecnie na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje o wartości blisko pół miliarda złotych. Coraz więcej miejscowości w naszym regionie ma lub będzie miało obwodnice.

Sejmik podjął uchwałę o dotacjach na ratowanie zabytków (druk nr 23/24 w porządku obrad). 197 grantów ma łączną wartość blisko 2 mln złotych. Wśród beneficjentów są parafie Kościoła katolickiego, klasztory, jednostki samorządu terytorialnego, muzea, fundacje i biblioteki.

W 2024 roku kontynuujemy cieszący się dużą popularnością program Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa, w ramach którego samorząd województwa dofinansowuje inwestycje w dziedzinie sportu i rekreacji. Sejmik zatwierdził dotacje w ramach tego programu, przyznane 29 jednostkom samorządu terytorialnego, na łącznie blisko 2 mln złotych. Dodatkowo dotacje w ramach projektu „Mała architektura i budowa infrastruktury sportowej przy obiektach edukacyjnych” samorząd województwa udziela wsparcia na budowę hal sportowych i sal gimnastycznych.

Sejmik zatwierdził regulamin nowego programu stypendialnego dla uczniów uzdolnionych Prymus Pomorza i Kujaw Plus (druk nr 29/24), który będzie uzupełnieniem programu Prymus Pomorza i Kujaw II i umożliwi ubieganie się o stypendia uczniom, którzy nie spełniają kryterium dochodowego.

Przyjęte dziś zmiany w budżecie województwa i w wieloletniej prognozie finansowej są związane m.in. z wdrażaniem naszego programu regionalnego 2021-2027, koniecznością zabezpieczenia środków na regulację wynagrodzeń nauczycieli oraz finansowaniem inwestycji drogowych.

Gośćmi obrad byli reprezentanci Klubu Hokejowego Energa Toruń, którzy odebrali Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznany z okazji stulecia hokeja na lodzie w grodzie Kopernika.  – Klub jest chlubą regionu i bastionem hokeja w północnej Polsce – mówił w laudacji marszałek Piotr Całbecki.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA