Komitet Regionów rekomenduje zmiany w polityce rolnej

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Komisja Zasobów Naturalnych Europejskiego Komitetu Regionów przyjęła podczas piątkowego posiedzenia przygotowany przez marszałka Piotra Całbeckiego projekt opinii komitetu na temat unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku.


Głosowanie poprzedziła debata z udziałem komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Komitet Regionów najprawdopodobniej przyjmie opinię w ostatecznym kształcie podczas czerwcowego (19.06) posiedzenia plenarnego. Dokument, jeden z kluczowych dla przyszłości rolnictwa Starego Kontynentu, będzie oficjalnym stanowiskiem tego ważnego unijnego gremium w tej kwestii.

Nie ma między nami, zasiadającymi w Komitecie Regionów samorządowcami z całej Europy, żadnych różnic w ocenie obecnej wspólnej polityki rolnej. Wszyscy uważamy ją za błędną, szkodliwą, niesłużącą rozwojowi wsi i rolnictwa ani – i to jest najgorsze – bezpieczeństwu żywnościowemu kontynentu. Może i dobrze, że opinia na jej temat powstaje w obecnych dramatycznych okolicznościach, bo efektem będzie dokument o dość rewolucyjnej treści. Gdyby politycy w Brukseli i rządach krajowych zechcieli nas posłuchać, rolnicy odetchnęliby z ulgą – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas niedawnego międzynarodowego Europejskim Forum Rolniczego w podrzeszowskiej Jasionce.

Przegłosowany projekt opinii, który przedstawił na posiedzeniu NAT gospodarz naszego województwa, powstał w toku prac eksperckich i konsultacji z interesariuszami – m.in. rolnikami oraz przedstawicielami związków producentów rolnych i organizacji konsumentów – zarówno w kraju, w tym w Kujawsko-Pomorskiem, jak i w Brukseli. Postuluje głębokie zmiany w polityce rolnej Unii Europejskiej. Wśród zasadniczych dezyderatów m.in. zatrzymanie niekontrolowanego importu produktów rolnych spoza unii, weryfikacja założeń Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa, zmiana zasad funkcjonowania rolniczych dopłat bezpośrednich, wsparcie rozwoju zrównoważonego rolnictwa (z zachowaniem bioróżnorodności i wzmocnieniem rolnictwa ekologicznego), wzmocnienie i promocja lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności, a także przeniesienie zasadniczych kompetencji w kreowaniu polityki rolnej na poziom województw.

Marszałek Piotr Całbecki jest zdania, że finalnie należy zwołać europejski okrągły stół, który zaplanuje przyszłość europejskiego rolnictwa odrzucając obecną politykę Brukseli w tej dziedzinie:

Ważne jest, abyśmy aktywnie słuchali opinii rolników i opracowali dla nich nowe, korzystne ramy działania w perspektywie przyszłości. Mam nadzieję, że głos Europejskiego Komitetu Regionów będzie należycie uwzględniony w kształtowaniu przyszłej wspólnej polityki rolnej, mającej na celu przezwyciężenie obecnych problemów.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA