Pomysły na Energię Włocławka i Filharmonię Kujawską

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść spotkali się dziś z dziennikarzami podczas podpisania listów intencyjnych dotyczących powstania nowej instytucji kulturalno-edukacyjnej oraz budowy Filharmonii Kujawskiej we Włocławku.


Rewitalizacja obiektu i powołanie do życia Energii Włocławka – funkcjonującej tu instytucji kulturalno-edukacyjnej – to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Włocławka. Dziewiętnastowieczny kompleks budynków przy ulicy Brzeskiej 1/3 zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, innowacyjnej edukacji i wydarzeniach artystycznych. 

Chcemy, aby było to miejsce atrakcyjne zarówno dla młodych, jak i starszych – nie zabraknie ani kreatywnych instalacji multimedialnych, ani tradycyjnych eksponatów – podkreślił gospodarz województwa. - Misją powołanego do życia ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy przyrodniczej i technicznej.

Ośrodek będzie jednym z czterech oddziałów powołanego w grudniu 2022 marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji. (Pozostałe trzy to koordynujące działalność dydaktyczną astrobaz w całym regionie Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu oraz powstający w historycznym budynku dawnego Młyna Górnego grudziądzki Młyn Energii i przyszłe Centrum Kultury i Edukacji Energia Inowrocławia.)

Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Włocławka Marek Wojtkowski złożyli także podpisy pod listem intencyjnym w sprawie utworzenia Filharmonii Kujawskiej. Koncepcja działalności instytucji zostanie wypracowana przez grupę ekspertów złożoną z przedstawicieli układających się stron, a środki na realizację inwestycji pochodzić będą m.in. z naszego nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Włocławek jest miastem z potencjałem, który należy wykorzystać – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Jestem przekonany, że obie instytucje spełnią oczekiwania zarówno włocławian jak i mieszkańców całego regionu oraz odwiedzających Kujawy turystów.

3 komentarze

gość-76504

A co z POmnikiem partaniny im Marka Wojtkowskiego - Stara hala OSiR 8 lat w remoncie ? Co z innymi partaninami samorzadowymi np z katastrofą budowlana mostu na Zgłowiączce ? Oni nie maja wstydu !!!!!!!!!!!!

0 0
ID:86226

gość-36790

filharmonię? tutaj? ktoś ładnie odpłynął przed wyborami, hahaha. Tu nie ma publiki na filharmonię, ludzie. No chyba, że taką pod chmurką na 200 osób.

1 0
ID:86232

Lala20


Filharmonia we Włocławku, jest tak potrzebna, jak wiadomej pani majtki.
Biorąc pod uwagę wszystkie filharmonie - 5 procent publiczności, to melomani, znawcy muzyki, reszta, to nowobogacki motłoch,
który wychodzi z założenia - no cóż, trzeba bywać.

0 0
ID:86235


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA