Pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Przewodnicząca sejmiku województwa VI kadencji Elżbieta Piniewska została podczas dzisiejszego posiedzenia wybrana ponownie na tę funkcję. Wiceprzewodniczącymi sejmiku województwa zostali Katarzyna Lubańska, Józef Ramlau i Przemysław Sznajdrowski.


Na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego posiedzenie zostało odroczone do czwartku do godziny 11. Wcześniej, na wniosek radnego Jacka Gajewskiego, początkowy porządek sesji został poszerzony o dodatkowe punkty dotyczące m.in. wyboru marszałka województwa, wicemarszałków województwa i członków zarządu województwa. Po przerwie i wznowieniu obrad tuż po godz. 16 marszałek Piotr Całbecki złożył jednak wniosek formalny o odroczenie posiedzenia, a sejmik wniosek przyjął. Oznacza to, że skład zarządu województwa poznamy najprawdopodobniej właśnie w czwartek.

Jesteśmy częścią większej grupy politycznej, na poziomie krajowym współrządzimy również z Lewicą, która – akurat tak się złożyło – nie ma ani jednego mandatu w sejmiku województwa [kujawsko-pomorskiego]. My traktujemy nasze porozumienie z koalicjantami jako zobowiązanie trwałe. Jest [jednak] niezbędne, by zostało ono usankcjonowane przy stole negocjacyjnym, przy którym trwają dyskusje (…) na temat kształtu sejmików i zarządów województw tam, gdzie Lewica się do sejmików dostała. Chcemy pomóc w ten sposób władzom (…) [naszych partii], aby w spokoju mogły dokonać odpowiednich uzgodnień w tych regionach, gdzie są trudności z zawiązaniem koalicji. W czwartek ponownie spotkamy się na tej sali, aby dokończyć to, co zostało przerwane. Mam nadzieję, że ukonstytuujemy się już w czwartek definitywnie – powiedział po zawieszeniu obrad marszałek Piotr Całbecki.

Skład prezydium sejmiku został wybrany na początku sesji. – Bagaż doświadczeń [z poprzedniej kadencji] na pewno będzie mi pomagał – powiedziała po wyborze przewodnicząca Elżbieta Piniewska. Zapowiedziała m.in. promowanie feminatywów w debatach i dokumentach, a także pewną korektę stylu prowadzenia posiedzeń. – Mam wielki szacunek dla dorobku zawodowego nowych radnych i [doświadczenia związanego z] pełnionymi przez nich funkcjami. W składzie sejmiku mamy byłego senatora, byłą posłankę, byłych wicewojewodów – podkreśliła.

Pierwszą część sesji poprowadził radny senior Robert Malinowski. „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu polskiego, strzec suwerenności i interesów państwa polskiego, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.” – brzmi rota ślubowania, którą złożyli dziś radni województwa.

Gośćmi posiedzenia byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, dowódcy jednostek służb mundurowych, rektorzy wyższych uczelni i reprezentanci organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA