Wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Do godzin wieczornych trwało wczoraj (17 czerwca) jedno z najważniejszych w tym roku posiedzeń sejmiku. Przed sesją odbyła się uroczystość upamiętniająca 5. rocznicę śmierci gen. Zbigniewa Nowka, działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL-u.


Głosowanie nad wotum zaufania dla zarządu województwa poprzedziło wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego, który zreferował wymagany ustawowo aktualny raport o stanie województwa. Gospodarz województwa wskazał w swoim wystąpieniu, że ubiegły rok był czasem uruchomienia unijnych środków nowej perspektywy i realizacji pierwszych projektów finansowanych w ramach naszego programu regionalnego 2021-2027, intensywnej debaty nad transformacją energetyczną (związaną m.in. z programem stopniowego ograniczania wykorzystywania paliw kopalnych), a także efektywnej realizacji wielu przedsięwzięć w dziedzinie polityki społecznej, kultury oraz wsparcia rozwoju gospodarczego.

Dyskusja po prezentacji dotyczyła m.in. planowanego terminalu w Emilianowie i gospodarczego wykorzystania śródlądowego transportu wodnego, linii kolejowych w zachodniej części województwa, perspektyw dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, dostępności żłobków, toksycznych pozostałości po bydgoskim Zachemie i promu przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego. Odnosząc się do tej ostatniej kwestii i zarzutów stawianych przez Najwyższą Izbę Kontroli, marszałek Piotr Całbecki stwierdził: – Mówimy o bardzo  poważnych zarzutach, z którymi my się bardzo poważne nie zgadzamy. Te zarzuty są krzywdzące wobec Zarządu Dróg Wojewódzkich i nas tu wszystkich. Nie zawsze wiatr wieje w żagle, czasem trzeba iść pod wiatr.

W głosowaniu sejmik udzielił zarządowi wotum zaufania. Za głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi Polskiego Stronnictwa Ludowego Polska 2050, przeciw klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Otwierając procedurę związaną z głosowaniem nad absolutorium skarbnik województwa Paweł Adamczyk przedstawił sprawozdanie finansowe samorządu województwa i sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za ubiegły rok. Zakończyliśmy go z dochodami budżetowymi w wysokości blisko 2 miliardów złotych i wydatkami w wysokości 1,9 mld złotych (wydatki inwestycyjne to 40 proc. tej kwoty), nadwyżka budżetowa wyniosła 10 mln złotych. Zadłużenie województwa stale się obniża, a obsługa zadłużenia to mniej niż 1 proc. wydatków budżetu.

Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową i sejmikową Komisję Rewizyjną. W głosowaniu sejmik sprawozdanie przyjął udzielając jednocześnie absolutorium zarządowi województwa, co rekomendowały zarówno RIO, jak i komisja.

Wstępem do bloku wystąpień i uchwał związanych z głosowaniem nad wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa była prezentacja dyrektora Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Adama Stańczyka, który przedstawił wprowadzenie do raportu o stanie województwa i raport o stanie realizacji strategii rozwoju województwa 2030+.

Sejmik zdecydował o zakupie dwóch zabytkowych obiektów w Ciechocinku – nieczynnego od lat i niszczejącego basenu solankowego oraz łazienek uzdrowiskowych. Przejęcie ich przez samorząd województwa oznacza odrestaurowanie i udostępnienie kuracjuszom i mieszkańcom. W porządku obrad znalazły się jeszcze m.in. raport o stanie inwestycji drogowych oraz uchwały w sprawie środków dla Żnińskiej Kolejki Wąskotorowej, zamiaru przeprowadzenia zmian w statucie Książnicy Kopernikańskiej, programu ochrony przed hałasem i regulaminów stypendiów uczniowskich w ramach programów „Prymus Pomorza i Kujaw II” i „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA