Od kilku lat na Kujawach i Pomorzu, ale także w całym kraju trwa olbrzymi projekt inwestycyjny związany z budową sieci multi-światłowodowej. Dotyczy on przede wszystkim małych miejscowości i wsi, które dotychczas na cyfrowej mapie Polski były tzw. białymi plamami (miejscami pozbawionymi dostępu do sieci). Dziś w tych samych lokalizacjach mieszkańcy, ale także przedsiębiorcy, szkoły i urzędy mogą korzystać z najszybszego i najbardziej niezawodnego łącza internetowego. I co kluczowe – nie są przy tym skazani na ofertę jednego dostawcy i monopol cenowy. Multi-światłowód, który wypełnił już mocno województwo (sięga bowiem 127 tysięcy gospodarstw domowych), umożliwia bowiem wybór kilku konkurencyjnych operatorów w ramach jednego kabla.
Multi-światłowód, który staje się coraz powszechniejszy w regionie to źródło wielu korzyści. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą wybierać między ofertami różnych dostawców i dostosowywać oferty dokładnie do swoich potrzeb. Co szczególnie istotne, raz podpięte łącze zawsze zostaje z konsumentem na zawsze. Później decyduje on już wyłącznie o tym, którego operatora wybierze i jakie parametry internetu i telewizji są mu potrzebne – mówi Miłosz Mickiewicz, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Nexera, jednego z największych dostawców multi-światłowodu w kraju, obecnego także w województwie kujawsko-pomorskim.
O rosnącej popularności, a przede wszystkim docenieniu jakościowej różnicy płynącej z multi-światłowodu, świadczą badania prowadzone przez firmę InsightOut Lab oraz Nexerę w tych regionach, w których firma posiada swoją infrastrukturę. Mowa tu m.in. właśnie o Kujawach i Pomorzu. Wynika z nich, że ponad połowa mieszkańców tych terenów (57 proc. w 2023 r.) korzysta z łączy o prędkości ponad 100 Mb/s. Dla porównania, w przypadku 5G/LTE osiągnięcie takich prędkości jest bardzo trudne do osiągnięcia. Na szybkim i pewnym połączeniu korzysta także lokalny biznes. Jak wynika z przytoczonych powyżej badań w ciągu dwóch lat wzrosła liczba firm opierających swoją działalność na stabilnym i szybkim internecie (wzrost z 44 do 53 proc. między 2021 a 2023 r., wg InsightOut Lab).
Ale to nie wszystko. Posesja podłączona do multi-światłowodu mocno zyskuje także na wartości. Szybkie i bezawaryjne łącze to dziś bowiem nie tylko komfort spędzania wolnego czasu, lecz coraz częściej podstawa prowadzenia biznesu, ale także nauki online. W Polsce od lat dynamicznie rośnie również rynek e-commerce, czyli handlu w sieci. A co za tym idzie, wzrasta zarówno liczba kupujących, jak i sprzedających towary i usługi w internecie. Dlatego właśnie w takich – dobrze skomunikowanych cyfrowo nieruchomościach Polacy chcą i będą chcieli mieszkać. A to nie pozostanie bez wpływu na ich wartość. Według badań zrealizowanych przez Nexerę i InsightOut Lab 34% Polaków uważa, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest właśnie dostęp do szybkiego Internetu. 39% mieszkańców regionów, w których Nexera prowadzi działalność uważa także, że dostępność szybkiego Internetu pozytywnie wpływa na wartość nieruchomości.