W dniu 8 sierpnia 2024 roku potwierdzono wykryte nowe ognisko ASF u świń w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno, w miejscowości Kałdus. W gospodarstwie, gdzie stwierdzono ognisko, utrzymywano 35 świń. Ognisko zostało już zlikwidowane.
W dniu 11.08. potwierdzono drugie ognisko ASF w miejscowości Starogród, w gminie Chełmno. Ilość zwierząt wrażliwych to 127 świń. W okręgu zapowietrzonym znajduje się także 1 stado 15 świń w miejscowości Brzozowo. Dziś (12.08.) pobrano próbki krwi celem potwierdzenia wirusa. Aktualna strefa zapowietrzona obejmuje obecnie zasięg 3 km i 9 stad w powiecie chełmińskim. Obszar zagrożony ASF występuje w obrębie 10 km w powiatach: świeckim (gmina Pruszcz), bydgoskim, chełmińskim.
Służby weterynaryjne podjęły natychmiastowe działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zgodnie z procedurami, wyznaczono strefę zapowietrzoną i zagrożoną, w których obowiązują restrykcje dotyczące przemieszczania zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Świnie z okręgu zagrożonego i zapowietrzonego przez 30 dni mogą trafić jedynie do wyznaczonych rzeźni, a mięso może być przeznaczone tylko na wytwory z obróbką termiczną. Świnie z ognisk przekazywane są do utylizacji.
Wojewoda zapowiedział, iż podejmie działania wspierające w zakresie promocji właściwego dbania o stan sanitarny gospodarstw. Zwróci się także do samorządów lokalnych, by wzmocnić przekaz dla rolników. W chwili obecnej bardzo istotny jest stan sanitarny gospodarstw i tego, jak jest prowadzona gospodarka, zwracając uwagę na punkty takie jak: właściwa bioasekuracja, zabezpieczanie słomy na polu, zachowanie szczelności chlewni, nietrzymanie bydła ze świniami, odpowiednie procedury mycia i odkażania rąk, zmiany odzieży przed wejściem do świń, ograniczanie wyjazdów różnych środków transportu na tereny gospodarstw, czy zgłaszanie buchtowania okolicznych upraw przez dziki.
Niezastosowanie się do zasad grozi ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa, które będą odczuwalne w skali całego województwa, w szczególności dla osób prowadzących swoje działalności. Dziś decyduje się los nie jednego gospodarstwa, a wszystkich z naszego województwa - zaapelował Wojewoda do rolników.
Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby weterynaryjne. Wojewoda pozostaje w stałym kontakcie z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz lokalnymi władzami. Wojewoda zaapelował do obecnych na Zespole Kryzysowym służb o współpracę i podjęcie wzmożonych, prewencyjnych działań kontrolnych w zakresie sanitarnym u hodowców.
Jednocześnie przypominamy, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki hodowlanej. Prosimy o zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń służb weterynaryjnych.