Wiele miejsc dotkniętych żywiołem wygląda aktualnie jak krajobraz po bitwie. Z początku żołnierze pomagali kompleksowo od dostarczania wody i posiłków poprzez umacnianie wałów. Obecnie do ich zadań należy m.in. udrażnianie ulic, pomoc okolicznym mieszkańcom w porządkowaniu zniszczonych posesji, czy wynoszenie gruzów z zawalonych domostw. Terytorialsi zgodnie z mottem „Zawsze GOTowi, zawsze blisko”, figurującym na hafcie lewego ramienia ich umundurowania, docierają w miejsca najbardziej dotknięte żywiołem, by pomagać poszkodowanym.
W kulminacyjnym momencie z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na zalanych terenach było ponad 400 żołnierzy. Terytorialsi z 8. K-PBOT z poszczególnych pododdziałów cały czas wyjeżdżają na tygodniowe zmiany w rejony dotknięte żywiołem. Obsługują również zadysponowany do prac przy powodzi sprzęt będący na wyposażeniu 8.K-PBOT. Są to m.in. kuchnie polowe KP-340, a także sprzęt inżynieryjno-saperski jak spycharkoładowarka SŁ-34, piły spalinowe, czy łódź saperska z silnikiem zaburtowym. Wykorzystywano także zestaw mini BSP FlyEye, który monitorował koryto Odry w czasie rzeczywistym, stan jego umocnień oraz skalę rozlewisk dla sztabu zarządzania kryzysowego. Pozwalało to na szybką ocenę sytuacji i podejmowanie niezbędnych działań.
Zaangażowane w pomoc są wszystkie bataliony lekkiej piechoty wchodzące w struktury Brygady tj. blp z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza oraz Włocławka, a także samodzielne kompanie. Cały czas na miejscu działa około 200 żołnierzy 8.K-PBOT. Wraz z mundurowymi z Grudziądza pomagać do Wrocławia pojechał ostatnio także ich kapelan, ks. por. Marek Januchowski. Żołnierze razem z nim pomagali w rozdysponowaniu darów poprzez centra pomocy, tzw. "huby" dla najbardziej potrzebujących. 81 blp z Torunia działał m.in. w miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie, gdzie wspomagał okolicznych mieszkańców przy wywozie zniszczonych sprzętów, mebli oraz osadów popowodziowych. Odpowiadał również za udrażnianie ulic i rowów melioracyjnych.
82 blp z Inowrocławia wspierał działania służb w m. Żelazno, gdzie prowadzono prace porządkowe na posesjach i w piwnicach, a także zajmowano się wycinką powalonych drzew. Po usunięciu skutków powodzi żołnierzy czekają jeszcze prace przy odbudowie zniszczonej infrastruktury.
Społeczeństwo docenia działania żołnierzy OT, okazując wdzięczność w różnorodnych formach. Dzieci bardzo często rysują plakaty, na których poprzez kreatywne, pełne emocji rysunki oraz słowa wyrażają podziękowania. Wdzięczność obywateli, zwłaszcza tych najmłodszych jest dla nich najlepszą zapłatą za pracę i żołnierski trud. Wszystkie przedsięwzięcia służą pomocy poszkodowanym w powrocie do normalnego funkcjonowania.