Z wiatrówki do koguta

Jeden z mieszkańców Dąbrowy (gmina Bytoń) powiadomił radziejowskich mundurowych o przypadku postrzelenia z wiatrówki jego koguta.

Do zdarzenia miało doszło w poniedziałkowe popołudnie (18 sierpnia) w czasie gdy drób przebywał na terenie przylegającym do zabudowań właściciela. W pewnym momencie zaobserwował on, że strzelający do tej pory do celu w postaci puszek, nastoletni syn sąsiada, wymierzył i oddał strzał do jego koguta, a śrut utkwił w tuszy.

Mimo, że obrażenia nie spowodowały uszczerbku dla życia koguta, gospodarz postanowił zainteresować tym stróżów prawa. Wcześniej w wyniku postrzału uszkodzeniu uległa szyba w jego pojeździe parkującycm na podwórku, a sprawca nie został ustalony i ukarany.

Mundurowi sprawdzają wszystkie aspekty sprawy w tym m.in czy w zachowaniu wskazanego sprawcy była umyślność, czy nie doszło do naruszenia przepisów karnych dotyczących używania broni sportowej przez nieletniego, braku nadzoru ze strony dorosłych, oraz czy nie doszło do naruszenia obowiązujących przepisów.


- Jeżeli chodzi o broń sportową, w tym wiatrówki, rozróżniamy dwa rodzaje, z których te o energii pocisku powyżej 17J (dżuli) podlegają rejestracji - mówi podinspektor Marian Polak, naczelnik Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie - Zakup możliwy jest tylko przez osobę pełnoletnią. Po zakupie wiatrówki o energii pocisku powyżej 17 dżuli trzeba ją zarejestrować.


Za bezpieczne posługiwanie się wiatrówką małej mocy odpowiadasz Ty i jeżeli coś będzie "nie tak", to ty poniesiesz tego konsekwencje. Zanim zaczniesz strzelać ze swojej wiatrówki małej mocy, zastanów się czy nikomu nie będziesz zagrażał. Twoja wolność strzelania jest ograniczana wolnością innych do spokoju i bezpieczeństwa. I słusznie.


Generalnie można strzelać tam, gdzie nie stwarza to zagrożenia. Biorąc pod uwagę, że zasięg rażenia takiej wiatrówki jest w sumie niewielki (około 300m), to każda otwarta przestrzeń spełni te warunki, byle w rozsądnej odległości nikogo nie było. Dobrym miejscem jest strzelanie do tarczy opartej na wale przeciwpowodziowym lub w stronę jakiegoś drewnianego budynku (szopa, stodoła).

W Polsce, a także większości innych krajów Europejskich strzelanie z wiatrówek do zwierząt jest ZABRONIONE i jest ścigane z całą surowością wymiaru sprawiedliwości jako wykroczenie kłusownictwa lub znęcania się nad zwierzętami
Źródło: KPP Radziejów
1 komentarz

Dirty

w sumie to sie młodemu nie dziwie, też bym takiego kuraka se ustrzelił hehe ;)

1 1
ID:2204


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA