Głównymi założeniami, które Włocławska Wspólnota Samorządowa będzie chciała wdrożyć w życie są:
- zapewnienie bezpieczeństwa na włocławskim dworcu PKP-PKS poprzez utworzenie stałego posterunku dla dyżurujących policjantów wspartych przez Straż Miejską w ramach służby ponadnormatywnej;
WWS uważa za niewystarczające patrole, które czasem pojawiają się na terenie dworca. Dlatego też uważamy za celowe zapewnienie przez Urząd Miasta w porozumieniu z Komendantem Miejskim Policji tzw. służby ponadnormatywnej dla rewiru dworca.
Urząd Miasta mógłby także udzielić wsparcia w formie Straży Miejskiej, dzięki czemu dyżurujący patrol składałby się z kierownika zmiany – policjanta oraz jego pomocników – strażników miejskich. Ma to uzasadnienie w fakcie, że Policja ma szersze kompetencje niż Straż Miejska. Strażnicy nie mogą podjąć na dworcu interwencji bez wezwania, gdyż nie jest to własność miasta. Jednak według prawa Straż miejska, która wspomaga działanie Policji nabywa na ten okres kompetencji policyjnych, dlatego forma mieszana jest dobrym rozwiązaniem. Z pewnością stworzenie takiego posterunku na włocławskim dworcu poprawiło by bezpieczeństwo osób podróżujących. Zewsząd słychać głosy, że na naszym dworzec jest jednym z miejsc w którym strach przebywać.
- likwidacja utrudnień w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego w postaci braku możliwości technicznych podłączenia telefonu stacjonarnego, szerokopasmowego Internetu (stacjonarnego), telewizji (stacjonarnej); Włocławek jest jednym z miast w Polsce, w których nie wszystkie gospodarstwa domowe mogą liczyć na podłączenie stacjonarnej telefonii i internetu.
WWS przyłącza się do działań UKE w zakresie badania rynku lokalnego i tzw. „białych plam”. We Włocławku istnieją miejsca, gdzie ludzie są odcięci od podstawowych narzędzi wymiany informacji, możliwości nauki i korzyści płynących z instrumentów elektronicznych wprowadzonych również przez nasze urzędy. W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie ankietowania w jednej z włocławskich dzielnic (zachodnia część Zazamcza od Spółdzielni Inwalidów do Krzywej Góry). Wyniki zostaną przesłane do UKE. Będziemy prowadzić rozmowy z operatorami lokalnymi, w tym z telewizją kablową SatFilm, o możliwości rewizji oraz rozbudowie istniejącej infrastruktury teleinformatycznej. Wystąpimy jednocześnie o informację w sprawie terminów oraz kosztów ewentualnych inwestycji.
- projekt uchwały zobowiązującej Prezydenta Miasta do przygotowania wprowadzenia bezpłatnego dostępu do Internetu w mieście Włocławek dostarczanego drogą radiową;
WWS chce podjąć działania na rzecz wprowadzenia bezpłatnego dostępu do Internetu w mieście Włocławek dostępnego drogą radiową.
Musimy wykorzystać skok cywilizacyjny nazywany „społeczeństwem informacyjnym” i dać szansę wszystkim włocławianom, a w szczególności włocławskim dzieciom i młodzieży. Jest to wyjątkowo istotne w obliczu cięć i oszczędności w budżetach oświaty. Stoimy na stanowisku, że nawet największe projekty inwestycyjne nie mają większej wagi niż inwestycja w człowieka i edukację, dlatego projekt ten traktować będziemy jako priorytetowy
Przygotowane projekty Klub Radnych Włocławskiej Wspólnoty Samorządowej zgłosi na następnej sesji obrad Rady Miasta.
Na konferencji został przedstawiony nowy przewodniczący Młodzieżówki WWS - Artur Ćwiklicki, który przybliżył główne założenia pracy Młodzieżówki WWS. Będzie ona aktywnie uczestniczyła w akcjach społecznych. W założeniach chce powrócić do współtworzenia sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez włączenie naszych przedstawicieli do prac nad organizacją XVII Finału. Młodzieżówka wyraża chęć współpracy z innymi organizacjami młodzieżowymi, aby wspólnie zmienić oblicze Włocławka. Inicjuje także projekt "Ważne Włocławskie Sprawy", który chcą wpisać w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Ich działania wspierane będą przez radnych Włocławskiej Wspólnoty Samorządowej, którzy obiecali nam dużą pomoc.
Młodzieżówka liczy na dobrą współprace z włocławskimi parlamentarzystami, czego przykładem są już od dwóch lat wspólne działania z posłem Łukaszem Zbonikowskim na rzecz otwarcia korporacji zawodowych.