Punkt zbierania elektrośmieci

Postęp technologiczny sprawia, że niemal codziennie odbywają się premiery nowych, ulepszonych i bardziej nowoczesnych modeli urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Szybko zamieniamy stare sprzęty na nowe, nowe na najnowsze… Coraz więcej kupujemy i coraz więcej wyrzucamy. A co dzieje się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – pralkami, odtwarzaczami video, komputerami, sprzętem hi-fi, niepotrzebnymi telefonami komórkowymi… czyli z tzw. elektrośmieciami?

Aby ułatwić mieszkańcom Włocławka pozbywanie się starego sprzętu w sposób zgodny z prawem, w mieście od października bieżącego roku funkcjonuje punkt zbierania elektrośmieci, do którego można bezpłatnie oddawać zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne. Organizatorem tej formy zbierania elektrośmieci jest ElektroEko, największa w Polsce Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która organizuje i finansuje na terenie całego kraju proces zbierania i przetwarzania zebranych elektrośmieci.

Punkt zbierania elektrośmieci we Włocławku działa jako firmowany przez ElektroEko i spełnia odpowiednie wymogi techniczne. Obsługiwany jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” Sp. z o.o., które zajmuje się odbiorem i transportem zebranych elektrośmieci do odpowiednich zakładów przetwarzania. Więcej o informacji na ten uzyskać można pod numerem telefonu (054) 412 38 67.

***

Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, telewizory, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny do 5 000 zł. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania, oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zużyty sprzęt RTV, AGD, IT i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Selektywna zbiórka, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Natomiast odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych. Na przykład, do wyprodukowania komputera konieczne było użycie nieodnawialnych paliw kopalnych, np. węgla lub ropy, dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi masa naszego PC-ta. Z kolei, z przeciętnego zużytego komputera osobistego możemy odzyskać m.in. aluminium, którego recykling oszczędza produkty chemiczne oraz energię elektryczną.

Znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na wszystkich sprzętach elektrycznych i elektronicznych symbolizuje, że nie wolno wyrzucać tych urządzeń do śmietnika razem z innymi odpadami.

Adresy punktów zbierania w całej Polsce zaznaczone są na mapie na stronach internetowych www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl. Dostępne są również pod numerem bezpłatnej infolinii ElektroEko 0 800 000 080.
12 komentarzy

tera

no i super informacja ostatnio nie wiedzialem co mam zrobic ze stara drukarka dzieki wam wiem :P

1 1
ID:3672

krzys

zaraz zaraz, a moze by tak ci co odzyskuja te dobrodziejstwa ruszyli tylek i sami przyjechali po stary sprzet czy to my mamy im wozic i ich szukac ? Mysle ze ta dzialalnosc harytatywna nie jest i ktos na tym zarabia, chyba ze sie myle

2 1
ID:3676

marek

to zadzwon do nich ze masz stara maszynke do golenia, ktora mozesz oddac i niech wysla jakiegos busa do Ciebie

1 1
ID:3680

cham

sie ciesz że za utylizacje tego sprzetu nie musisz płacić...

1 1
ID:3683

arturrr

gdyby trzeba bylo placic to juz widze te ustawiajace sie kolejki przed punktami - szybciej w lesie mozna by bylo spotkac jakiegos Rubina albo Morsa

2 1
ID:3684

aga

Gdyby jeszcze faktycznie ten sprzęt przyjmowali...Jak zapytałam w plusie, czy przyjmą, to pani popatrzyła na mnie jak na kosmitę.Kierowniczka też nie miała bladego pojęcia o tym, ze sklep wpisany jest na listę odbiorców elektrośmieci.

1 1
ID:3695

czecho

Wiadomość na którą czekał wiele osób. Brak tylko informacji właściwej:że SANIKO zbiera to wynika z ww. treści, ale w jakie dni i w jakich godzinach? tego się nie doczytasz.

2 1
ID:3705

cham

człowieku nie rozmieszaj mnie, to chyba logiczne ze raczej w godzinach pracy Saniko, z reszta jak ci zależy to se zadzwoń i tyle,

1 1
ID:3706

czecho

cham-a przepraszam, iż rozśmieszyłem niech idzie na zdrowie. O godzinach przyjęć doczytałem (poniedziałek - piątek w godz. 7:00 - 15:00.
Tak na marginesie: osoba o nicku cham winna podpisywać się dużymi literami. Jej wypowiedzi w stylu i treści są bardzo aroganckie i napastliwe prawie chamskie. Skończyłem.

1 1
ID:3730

maciek

ostatnio mialem stara kuchenke gazowa ktora zawiozlem na zlom i jeszcze mi zaplacili a ciekawe jak z innymi urzadzeniami ? moze ktos wie jakie skupuja na zlomowiskach ?

1 1
ID:3733

anty

na złomowiskach przyjmują nie-elektroniczne najpewniej

1 1
ID:3783

robert f

to dobrze

1 1
ID:3813


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA