Decyzje, które podejmujemy w młodości, zaowocują za kilka lat. Czym powinni się kierować absolwenci szkół średnich przy wyborze kierunku studiów?
Od niego bowiem zależy to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Nabywając nowe kompetencje, warto przemyśleć decyzję dotyczące swojej kariery zawodowej.
Czym więc należy się kierować? Przede wszystkim należy brać pod uwagę kilka czynników, które mogą wskazać dobre rozwiązanie. Predyspozycje i własne hobby to czynniki wewnętrzne, które najczęściej kierują ludźmi wybierającymi kierunek studiów. Warto jednak brać pod uwagę , zapotrzebowanie na rynku pracy.
Dlatego należy słuchać rad i opinii ekspertów z dziedziny rynku pracy. Zawody o dużym prestiżu społecznym, czy zarobkowym nie powinny być podstawowym i jedynym wyznacznikiem wyboru dalszego kształcenia. Może bowiem okazać się, że posiadane predyspozycje nie pozwalają nam na pracę w wyuczonym zawodzie co grozi wypaleniem zawodowym. Dodatkowo, osoby nie posiadające odpowiednich cech niechętne wypełniają swoje obowiązki służbowe. Ma to często negatywny wpływ na całe środowisko pracy i obraz innych, którzy dany zawód wykonują. Ryzyko pomyłki przy wyborze studiów jest, więc dość duże. Dlatego polecane są konsultacje z doradcami zawodowymi i specjalistami ds. rozwoju kariery zawodowej. Jak podają badania socjologiczne pierwsze miejsce w rankingu profesji cieszących się największym uznaniem społecznym zajmuje strażak, kolejne w rankingu to profesje, których cechą wspólną jest duża użyteczność społeczna, pielęgniarki, nauczyciela, oraz lekarza.
Czego oczekują pracodawcy?
Eksperci ds. rekrutacji preferują osoby zdolne, samodzielne, kreatywne, zaangażowane w budowanie dobrego wizerunku firmy czy instytucji.
Specjaliści od rekrutacji jako cechy pożądane wymieniają, także komunikatywność lojalność, oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Pracodawcy deklarują , że dużym problemem mają ze znalezieniem osób na stanowiska pracowników fizycznych, menedżerów i handlowców.