Młodzi ludzie nie udzielają korepetycji

Ponad 34.000 osób udziela w Polsce korepetycji. Z roku na rok coraz mniej osób z tego grona to osoby w wieku do 25 lat. Statystyczny prywatny nauczyciel to 28-letnia kobieta mieszkająca w województwie mazowieckim. Uczy głównie języka angielskiego lub matematyki. Zarabia przeważnie w Warszawie 35 zł za godzinę zegarową. Co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi wzrost tylko o 0,65 zł.

Tak w skrócie można podsumować raport, jaki przygotował na temat rynku korepetycji portal Ekorki.pl.

Ekorki.pl to jedno z najstarszych i największych w polskim internecie miejsc, w którym spotykają się korepetytorzy i ich potencjalni uczniowie. Obecnie serwis skupia 34.000 korepetytorów uczących 130 przedmiotów. Jak podają przedstawiciele serwisu niezmiennie od lat największe grono nauczycieli do kobiety. Panie stanowią ponad 68% wszystkich korepetytorów zarejestrowanych w serwisie. Coraz mniej młodych osób próbuje swoich sił w roli korepetytora. Jak zauważają autorzy raportu jeszcze dwa lata temu odsetek nauczycieli w wieku do 25 lat stanowił 41% ogółu. Obecnie to już tylko niecałe 21,5%. Większość korepetytorów to obecnie nieco starsi koledzy i koleżanki 25-latków w wieku do 30 lat. Tutaj znajdziemy prawie 50% populacji badanego rynku. Stanowi to wzrost do analogicznego okresu w roku ubiegłym o prawie 5%. Kosztem najmłodszych rośnie także w siłę grono korepetytorów między 30 a 40 rokiem życia z 17,5% przed rokiem do 21,8% obecnie.

Od 7 lat istnienia portalu jego twórcy nieprzerwanie odnotowują największe zainteresowanie anglistami. Nauczycieli tego języka szukało aż 21,5% użytkowników portalu. W czołówce najpopularniejszych dziedzin znajdują się głównie przedmioty ścisłe oraz języki. Podobnie jak przed rokiem drugie miejsce zajmuje matematyka – 17%. Na kolejnych pozycjach znalazł się język niemiecki, chemia, fizyka i język polski – ponad 5% zainteresowanie.

Jeden na trzech korepetytorów mieszka na terenie województwa mazowieckiego (zdecydowana większość jako obszar nauki deklaruje Warszawę). O połowę mniej prywatnych nauczycieli pochodzi ze Śląska. W województwie małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim rynek osiągnął po około 10% ogółu korepetycyjnego tortu. Od lat najsłabiej rozwinięty rynek korepetycji, stanowiący poniżej jednego procenta ogółu badanych, reprezentuje województwo opolskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie , świętokrzyskie i podlaskie.

Panujący od dwóch lat kryzys dotknął także rynek korepetycji. Jeszcze rok temu średnia cena za godzinną lekcję wzrosła o dwa złote, w porównaniu 2009 rokiem, i wynosiła 27 zł. Obecnie stawka ta utrzymuje się na tym samym poziomie. Podobnie jak przed rokiem najdroższych korepetycji udzielają nauczyciele farmakologii. Średnia stawka godzinowa to 70 zł. Mechanika płynów, jako nowy przedmiot oferowany przez portal Ekorki.pl, znalazł się w rankingu od razu na drugim miejscu z kwotą 68,50 zł. Najczęściej poszukiwani korepetytorzy języka angielskiego średnio wyceniają swoje usługi na 29,88 zł. Co stanowi nieznaczny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym (29,47 zł). Tak jak przed rokiem stawkę zamykają szachy – 18,33 zł za godzinne spotkanie.

Statystycznie najdroższe usługi świadczą korepetytorzy w województwie mazowieckim. Za godzinną lekcję kasują 35 zł. O 7 zł taniej wyceniają swoje umiejętności przedstawiciele województwa świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. W Wielkopolsce, na Podlasiu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku średnio dokształcamy się za 27 zł za godzinę zegarową. Złotówkę tańsi są korepetytorzy z województwa warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, lubuskiego i śląskiego. Najniżej, bo na 25 zł za 60 minutowe spotkanie, wyceniają swoje umiejętności korepetytorzy z województwa opolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..