Rewelacyjna jazda Orlen Teamu

Motocyklista ORLEN Team, Kuba Przygoński, zajął trzecie miejsce na V etapie rajdu Dakar, ciągnącym się z Chilecito do Tucuman. Świetnie wypadły również samochodowe zespoły: Adam Małysz z Rafałem Martonem uplasowali się na 8., a Marek Dąbrowski i Jacek Czachor na 9. miejscu!

Motocykliści rywalizowali wyłącznie na jednej z dwóch zaplanowanych na dzisiaj części odcinka specjalnego. Po 211 kilometrze, ze względów bezpieczeństwa, organizator zdecydował się przerwać próbę z pomiarem czasu. Wygrał Marc Coma, który na metę przyjechał 12’54 przed Jordim Viladoms’em, Kuba Przygoński był 22’45 wolniejszy od lidera. To pierwsze etapowe podium Przygońskiego podczas rajdu Dakar. Polak awansował w wynikach generalnych na siódme miejsce.

Motocyklista ORLEN Team zbudował swoją przewagę dzięki znakomitej nawigacji oraz szybkiej jeździe po camel grass’ie – wybijających kępkach bardzo twardej trawy, którą usłane były pierwsze 100 km trasy. 

- To był kolejny, niesamowicie fizyczny etap. Przez ponad 100 kilometrów - jechaliśmy po camel grassi’e. W tej partii nie dało się zbytnio rozpędzić motocykla, a podłoże cały czas wybijało maszynę w powietrze. Ciężko było się utrzymać w siodle. Zacisnąłem tam jednak zęby i wykręciłem naprawdę dobry czas. Później wjechaliśmy w niezwykle trudny nawigacyjnie teren biegnący w rzekach. Tam również udało mi się nie zgubić trasy i w efekcie kończę w ścisłej czołówce. Rywalizacja daje się nam już we znaki, wszyscy czujemy, że rajd jest ekstremalnie trudny, ale ja lubię takie warunki. Właśnie wtedy wykorzystuję swoje atuty i buduję przewagę – powiedział Kuba Przygoński. 
W stawce samochodowej prawdziwymi bohaterami dnia są rewelacyjnie jadący Adam Małysz z Rafałem Martonem, którzy wywalczyli ósme miejsce oraz plasujący się o jedną pozycję niżej, debiutujący jako zespół samochodowy: Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem. Oba zespoły awansowały w klasyfikacji generalnej kolejno na dziewiątą i dwunastą pozycję!

- To był dla nas bardzo dobry etap, choć jednocześnie nie wolny od przygód. Na pierwszej części złapaliśmy aż tr zy gumy, później popsuł się lift, którym służy do odkopywania auta. Wyciekł z niego olej, a układ ten połączony jest ze wspomaganiem kierownicy, które momentalnie straciliśmy – powiedział Adam Małysz.
Finalnie skrócony po 428. kilometrze etap był niezwykle ciężki. Rzeki wymyły drogi i w rezultacie wszyscy zawodnicy błądzili szukając jednego z punktów kontrolnych. Prawdziwym kunsztem nawigacji wykazał się Jacek Czachor, który szybko wytyczył właściwy kierunek, dzięki czemu obie załogi znalazły się na mecie ze świetnymi czasami.

- Szukaliśmy tego samego Way Pointa co wszyscy, a do tego miejsca trzymaliśmy super tempo. Trochę jestem zły, że pierwotnie pojechaliśmy po śladach innych. Nadrobiliśmy około 15 kilometrów, ale szybko odnaleźliśmy właściwą drogę. Straciliśmy znacznie mniej czasu niż konkurenci co przełożyło się na dobry wynik  – powiedział Jacek Czachor.
- Jacek świetnie dziś nawigował, dzięki jego doświadczeniu udało nam się szybko odnaleźć właściwą ścieżkę. Trzymaliśmy dobrą prędkość, ale w drugą cześć OSu jechaliśmy praktycznie bez hamulców. Trasa wiodła przez góry i była niezwykle trudna. Musieliśmy praktycznie wyłącznie zwalniać biegami. Etap trudny, ale jesteśmy na mecie ze świetnym rezultatem – Marek Dąbrowski.
Etap Wygrał Nani Roma, przed Giniel’em De Villiers i Robbym Gordonem.

Jutro ostatni etap przed dniem odpoczynku. Ponownie każda z kategor ii pojazdów pokona odcinek specjalny przedzielony na dwie części. Samochody przejadą OS o długości 424 km, a motocykliści 24 km krótszy. Dla samochodów nie będzie zbyt wielu okazji do wyprzedzania, motocykle będą kontynuować jazdę w górach i po rzecznych korytach. Trzeba będzie uważać na dziką zwierzynę przebiegającą przez trasę rywalizacji.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA