Horror we Włocławku: Szubarga bohaterem meczu

W 18. kolejce Polskiej Ligi Koszykówki Anwil Włocławek na własnym parkiecie po bardzo nerwowej końcówce pokonał 77:76 AZS Koszalin. Bohaterem końcówki spotkania został Krzysztof Szubarga, który w końcowych sekundach zdobył punkty i dał zwycięstwo Anwilowi.

Pierwsza kwarta wyglądała jak typowe rozpoznanie rywala. Po stronie AZS-u punktowali Reese i Swanson, przeciwwagą byli Nikola Jovanović i Alex Dunn. Kiedy wydawało się, że „Akademicy” zaczynają budować przewagę, o czas poprosił trener Igor Griszczuk, który udzielił zawodnikom wskazówek jak mają grać w obronie. Po wznowieniu gry „trójkę” trafił Mujo Tuljkovic. Natomiast po drugiej stronie boiska akcją 2+1 odpowiedział Dante Swanson. Kwarta zakończyła się remisem 17:17 i już wtedy było wiadomo, że Anwilowi łatwo nie będzie.

Druga kwarta rozpoczęła się od celnych rzutów Andrzeja Pluty. Kapitan Anwilu trafił dwa razy z półdystansu i raz zza linii 6,25. Zawodnicy Mariusz Karola odpowiadali wejściami pod kosz w osobie George’a Reese’a. W tej części meczu swój moment mieli również sędziowie, którzy gwizdali co tylko się dało i jak często się dało, niestety głównie na niekorzyść gospodarzy. Dobrze pokazał się nowy nabytek zespołu z Koszalina Mirko Kovac, który trafiał z dystansu i wchodził pod kosz skutecznie kończąc akcje. Swoje punkty dla gości dołożył środkowy Vladimir Tica i gdyby nie dwie „trójki” Bartłomieja Wołoszyna oraz wsad Raasharda Sullivana, Anwil zapewne przegrywałby dużą ilością punktów. Druga kwarta zakończyła przewagą gości 36:42. Najskuteczniejszym graczem po 20 minutach gry w zespole Anwilu był Alex Dunn, który schodził z dorobkiem 8 punktów i 10 zbiórek.

Nie wiadomo, co i w jakiej formie powiedział w szatni Igr Griszczuk, ale po przerwie mieliśmy okazję zobaczyć zupełnie inny Anwil. Za trzy punkty trafiali Jovanovic i dwa razy Dru Joyce, a po akcji 2+1 serbskiego skrzydłowego Anwilu na tablicy był remis 50:50. Rozpędzony Anwil próbowali powstrzymać Swanson i Kuebler, bez skutku. Pod koszem „szalał” Alex Dunn, wysokiej klasy blokiem popisał się Wołoszyn, a swoje punkty dorzucili Sullivan i Pluta. Z sześciu punktów straty do przerwy włocławianie wyszli na sześć punktów przewagi zdobywając 30pkt. przy 18pkt. gości. Kwarta zakończyła się wynikiem 66:60.

Ostatnią część meczu rozpoczął rzutem z półdystansu Grzegorz Arabas, a chwilę później piąte przewinienie popełnił Dru Joyce. I to był zwiastun kłopotów Anwilu. W obliczu kontuzji Szubargi rozgrywać próbowali Andrzej Pluta i Kamil Chanas, co skończyło się czterema stratami z rzędu. „Akademicy” nie mogli przepuścić takiej okazji. Dante Swanson i Mirko Kovac bezlitośnie wykorzystywali błędy na rozegraniu i momentalnie Anwil przegrywał 67:69. Przewaga mogłaby być wyższa, ale po niesportowym faulu Kamila Chanasa dwa wolne spudłował Kovac, a stratę zaliczył Milicic. Igor Griszczuk musiał coś zmienić i na parkiet z bólem pleców wyszedł Krzysztof Szubarga. Nie pozostaje nic innego jak podziwiać zawodnika, gdyż zaraz po wejściu na parkiet trafił za 3 punkty, a chwilę później asystował do Alexa Dunna. W kolejnych akcjach z półdystansu trafił Igor Milicic i Andrzej Pluta. Na 23 sekundy przed końcem spotkania jeden rzut wolny wykorzystał Mirko Kovac i goście prowadzili 76:75. Na szczęście dla Anwilu, Krzysztof Szubarga zdobył się na samotną akcję i minąwszy obronę „wjechał” pod kosz i zdobył dwa punkty, które jak się okazało dało zwycięstwo „Rottweilerom”. Gracze z Koszalina mieli jeszcze 10 sekund na rozegranie kluczowej akcji. Piłkę rozgrywał Swanson, podał do Mirko Kovaca, ten bez chwili namysłu oddał rzut zza linii 6,25cm, który nie doszedł do celu i szesnaste zwycięstwo Anwilu stało się faktem.

Po ciężkim boju okupionym kontuzją Krzysztofa Szubargi, Anwil pokonał AZS Koszalin 77:76. Mecz był emocjonujący i mógł się podobać, a Ci którzy zasiedli w Hali Mistrzów na pewno się nie zawiedli. Byli między innym świadkami przebudzenia Alexa Dunn’a, który zakończył spotkanie z dorobkiem 15 punktów i 14 zbiórek. Bardzo dobrze spisał się również Nikola Jovanović 16 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst oraz siedmiokrotnie wymuszał przewinienia rywali. Kolejny mecz Anwil Włocławek zagra w Warszawie z Polonią Azbud.

Anwil - AZS Koszalin 77:76 (17:17, 19:25, 30:18, 11:16)

Anwil: Nikola Jovanovic 16, Alex Dunn 15, Andrzej Pluta 11, Bartłomiej Wołoszyn 9, James Joyce 8, Krzysztof Szubarga 8, Rashard Sullivan 5, Mujo Tuljković 3, Kamil Chanas 2.

AZS: Dante Swanson 19, Vladimir Tica 16, Mirko Kovać 12, George Reese 10, Grzegorz Arabas 6, Michael Kuebler 5, Adam Metelski 3, Igor Milicić 3, Grzegorz Surmacz 2.