Wysokie zwycięstwo Anwilu Włocławek w Gdyni

W 20. kolejce Tauron Basket Ligi drużyna Anwilu Włocławek w wyjazdowym spotkaniu pokonała 86:66 młodą drużynę Asseco Gdynia. Najskuteczniejszymi zawodnikami włocławskiej ekipy byli Dawid Jelinek i Piotr Stelmach.

Spotkanie rozpoczęło się od kilku strat. Pierwsze punkty w spotkaniu zza linii 6,75cm zdobył Kamil Łączyński. Po drugiej stronie boiska tym samym odwdzięczył się Hickey. Kolejne punkty dla Anwilu zdobył Chyliński i z ładnego wsadu Dawid Jelinek 7:5. Po trojce Chylińskiego o przerwę na żądanie poprosił trener Asseco. Po celnym rzucie zza linii 6,75cm Kowalczyka, atak przeprowadził Anwil. Michał Chyliński zakończył akcję 3+1 i Anwil prowadził już sześcioma punktami. Ostatnie punkty w kwarcie po zbiórce zdobył Bartosz Diduszko (16:22).

Druga kwarta rozpoczęła się nie po myśli Bristola, który w minutę popełnił dwa przewinienia i mając już cztery na swoim kocie opuścił parkiet. Dla drużyny Asseco dwa punkty z linii rzutów wolnych zdobył Filip Matczak. Punkty dla Anwilu zza linii 6,75cm zdobył Stelmach. W ataku trzeci faul popełnił Robert Tomaszek i on również usiadł na ławce rezerwowych. Pod nieobecność Bristola i Tomaszka na pozycji centra Anwilu grał Piotr Stelmach. Kolejny kontrowersyjny gwizdek po stronie sędziów otrzymał broniący Skibniewski. Koszykarze Asseco zaczęli grać szybszą koszykówkę czym przez chwilę zaskoczyli graczy Anwilu. Po kilku nieudanych akcjach punkty spod kosza zdobył Andjusić. Po przerwie na żądanie kolejne punkty zdobył Andjusić i po bardzo ładnej asyście Tomaszka akcję 2+1 zakończył Skibniewski (36:25). W szybkim ataku punkty spod kosza zdobył fruwający Jelinek, trójkę dorzucił Dmitriew i Anwil prowadził 43:27. Przy stanie 43:31 punkty zza linii 6,75cm zdobył Frasunkiewicz. Dodatkowo był faulowany przez Dmitriewa i na linii rzutów wolnych nie pomylił się. Punkty do szatni zdobył Dawid Jelinek ustalając wynik 48:35 po 20min gry.

Trzecią kwartę od celnej „trójki” rozpoczął Przemysław Żołnierewicz. Dla „Rottweilerów” trzy punkty zdobył Piotr Stelmach. Kolejne akcje to wyrównana walka rzutowa zza linii 6,75cm. Dwie kolejne trójki Kowalczyka zmusiły trenera Anwilu do wzięcia przerwy, gdyż gospodarze zbliżyli się na 9pkt do Anwilu. Po wznowionej grze ładną asystę na swoim koncie zaliczył Jelinek, który podał do Diduszki, a ten spod kosza zdobył punkty (58:47). Licznie zgromadzeni kibice Anwilu Włocławek dopingowali zawodników Anwilu głośnym – „Gramy u siebie, hej Anwil gramy u siebie”. Koszykarze Anwilu postawili zone press, która od razu przyniosła efekt w postaci straty koszykarzy Asseco. Koszykarze Anwilu w końcówce kwarty bardzo często stawali na linii rzutów wolnych zamieniając je na punkty. Na 30 sekund do końca trzeciej kwarty koszykarze z Włocławka prowadzili 20pkt. (71:51). Schodząc z boiska Robert Tomaszek pokłonił się kilkukrotnie przed kibicami Anwilu w ramach podziękowania za doping. Po 30 minutach gry koszykarze Anwilu Włocławek prowadzili 73:52.

Czwartą odsłonę spotkania rozpoczął Anthony Hickey rzutem zza linii 6,75cm. W kolejnych dwóch akcjach gospodarze oddali dwa celne rzuty zza linii 6,75cm i prowadzenie Anwilu spadło do 14 punktów. Po przerwie na żądanie trzy punkty zdobył Skibniewski. Pierwsze 5min czwartej kwarty poza chwilowymi zrywami przebiegała w dość monotonnym tempie. Trener Asseco wiedząc, że mecz jest przegrany desygnował na parkiet głębokie rezerwy młodych graczy Asseco dając im szanse pograć z doświadczonym rywalem. Przy stanie 80:63 punkty z dystansu dla Anwilu Włocławek zdobył Dawid Jelinek. Po kilku nieudanych rzutach Anwilu, punkty z dystansu zdobył Robert Skibniewski.. Ostatecznie Anwil Włocławek wygrał 86:66 z młodą i mniej doświadczoną drużyną Asseco Gdynia.

Asseco Gdynia - Anwil Włocławek 66:86 (16:22, 19:26, 17:25, 14:13)

Asseco: Kowalczyk 13, Matczak 13, Parzeński 12, Hickey 10, Frasunkiewicz 7, Szczotka 5
Anwil: Jelinek 17, Stelmach 16, Chyliński 11, Diduszko 10, Andjusić 9, Skibniewski 9, Łączyński 8, Dmitriew 5, Tomaszek 1.